ad

Nowe zasady niebawem zaczną obowiązywać przy sprzedaży mieszkań i garaży, które najemcy kupują od Urzędu Miejskiego.

- Kupić mieszkanie od urzędu może osoba, która ma umowę najmu na czas nieokreślony – wyjaśnia Jadwiga Myczkowska, naczelnik w Urzędzie Miejskim. - Wniosek składa ten, kto jest wpisany w umowie najmu.

Teraz opłaca się kupować mieszkania, które były oddane do użytku przed 1955 rokiem. Dla najemcy jest 75 procent zniżki. Wcześniej takie zniżki obejmowały domy pobudowane przed 1945 rokiem.

Kto mieszka w budynku, który został wybudowany między 1955 a 2005 rokiem, ten dostanie 60 procent obniżki ceny. To też nowość.

- Z tej oferty mogą skorzystać na przykład mieszkańcy bloku komunalnego przy ulicy Sienkiewicza 1/3 – zauważa pani naczelnik. - Jest też możliwość wykupu na raty, ale wtedy dajemy tylko 40 proc. bonifikaty.

Pozostałe mieszkania komunalne wybudowane po 31 grudnia 2005 roku nie mają bonifikat.

Kolejna rewolucja cenowa objęła nieruchomości, które na jednej działce mają 3 lub 4 lokale. To zazwyczaj niewielkie domy z ogródkiem, własnym podwórkiem. Kto mieszka w takiej nieruchomości, może teraz wykupić taniej swoje mieszkanie, komórkę, garaż i udział w gruncie. W takim przypadku bonifikata wynosi 55 proc. Jeśli na działce są tylko dwa lokale mieszkalne, dostaniemy 25 proc. zniżki.

- Wyjątkiem są tak zwane Neue Heimaty, gdzie bonifikata wynosi aż 60 procent. Wcześniej było to tylko 35 procent - tłumaczy Myczkowska. - To zespół dawnego osiedla przy ul. Odrodzenia, Szarych Szeregów, Robotniczej i Ludowej. Bonifikata jest teraz tak wysoka z uwagi na fakt, że te domy objęte są ochroną konserwatora i koszty remontów są znacznie wyższe.

Przy okazji nowej uchwały pojawiła się możliwość znoszenia współwłasności. Takich skomplikowanych nieruchomości z działami urzędu jest niespełna 40. Są w nich na przykład 2-3 lokale zajęte przez najemców, ale nikt nieruchomością nie zarządza. A Urząd Miejski jest tylko współwłaścicielem. Teraz po przyjęciu nowej uchwały można te udziały sprzedawać najemcom, a jeśli nie będą zainteresowani, współwłaścicielom.

- Chcemy wreszcie uruchomić proces znoszenia tych kłopotliwych dla urzędu współwłasności – wyjaśnia pani naczelnik.

Trzecią nową regułą, którą pozwala wprowadzić zmodyfikowana uchwała Rady Miejskiej z 2004 roku, jest sprzedaż garaży na rzecz najemców.

- Garaże wybudowane przed 5 grudnia 1990 roku zostały uwłaszczone do 2000 roku. Nie wszyscy jednak skorzystali z możliwości przejęcia ich na własność – wyjaśnia Myczkowska.

Teraz znów mają szansę stać się właścicielem garażu.

- Jeżeli jesteśmy najemcą takiego garażu, musimy złożyć wniosek w sprawie wykupu. Posiadając dokumenty na poniesione przez nas nakłady (remont, budowa, modernizacja), trzeba je złożyć. Rzeczoznawca na tej podstawie wyliczy, o ile mniej musimy zapłacić przy wykupie tego garażu. Grunt pod nim dostaniemy w użytkowanie wieczyste lub na własność – wyjaśnia.