Hrabinie nie obce są ogrody i parki, wszak pochodzi z Belgii słynącej z zamiłowania do ogrodnictwa. Słowa, które wypowiedziała podczas zwiedzania ogrodu przy Widzewskiej nabierają szczególnego znaczenia. Usłyszeliśmy o ogrodzie, że jest utworzony w najwyższym standardzie a przebywając w jego wnętrzu czerpie się nie tylko przyjemność ale i inspiracje. Zdumiała się, gdy usłyszała, że jeszcze dwa lata temu miejsce to trudno było nazwać ogrodem.

"To fenomenalne osiągnięcie, wymagające olbrzymiego samozaparcia i determinacji i oczywiście nakładów" – stwierdziła Henrianne de Briey. Dodała, że zazdrości miastu takiej oddolnej inicjatywy. Jak również entuzjazmu i motywacji w kreowaniu tak wybitnej zieleni. Jej zdaniem właśnie parki, ogrody i zieleńce, poprawiają jakość życia mieszkańców miast.

W przypadku tego ogrodu, w opinii gości specjalistów, wykreowana przestrzeń wybiega w przyszłość stając w europejskiej awangardzie. W tym rozumieniu "Aflopark" daje szanse dla Pabianic na rozwinięcie tak zwanej zielonej turystyki, której popularność rośnie w ostatnich latach, również w naszym kraju.

Królową ogrodów były i są róże. Głównie ich kolekcją byli zainteresowani specjalni goście. Nie bez przyczyny. Hrabina Henrianne de Briey jest kontynuatorką pokoleniowej tradycji różanej. Jej mama baronowa Lily de Gerlache de Gomery była założycielką i wieloletnią prezeską Światowej Federacji Towarzystw Różanych, którego Polskie Towarzystwo Różane jest aktywnym członkiem.Lily Gerlache była inicjatorką wielu przedsięwzięć promujących róże na całym świecie. Łukasz Rojewski zapoznał nas z mało znanym faktem wskazującym, że popularność za granicą odmiany róży „Chopin” powstała dzięki akcji zainicjowanej przez Lily Gerlache pod nazwą „ Une Rose pour Une Vie” - Jedna Róża za Jedno Życie. Charytatywny cel akcji wyznaczała zbiórka funduszy pochodzących ze sprzedaży tej róży na leczenie dzieci z białaczki.

W ogrodzie odbyła się symboliczna uroczystość - przekazanie złotego medalu dla róży "Wspomnienie Lata" na ręce jej twórcy  Łukasza Rojewskiego (hodowcy nowych odmian róż) . Róża  "Wspomnienie lata", otrzymała najwyższe wyróżnienie w czerwcu tego roku na międzynarodowym konkursie nowości różanych , w Baden-Baden w Niemczech. Hodowca z powodów pandemii nie mógł osobiście odebrać medalu. Zrobił to słoweński  hodowca róż M. Masnak, który przywiózł trofeum do Pabianic.