O spostrzeżeniach policjantów ruchu drogowego - pisze do naszej redakcji Joanna Szczęsna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.

- Rowerzyści obwiniają kierowców za: niezachowanie bezpiecznej odległości od rowerów, zajeżdżanie im drogi, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, jazdę z nadmierną prędkością.

- Kierowcy obwiniają rowerzystów, że jeżdżą bez kamizelek i jakichkolwiek elementów odblaskowych, jeżdżą bez oświetlenia wieczorem i w nocy, przez co są niewidoczni, przejeżdżają po przejściach dla pieszych, zajeżdżają drogę pojazdom, wykonują nieprawidłowe manewry, wyprzedzają z prawej strony, nie znają przepisów ruchu drogowego.

Co na to przepisy ruchu drogowego?

Rowerzyści.

Kierujący rowerem zobowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeżeli rowerzysta porusza się na drodze dla rowerów i pieszych, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i do ustępowania miejsca pieszym.

Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, jeżeli jest umieszczone w specjalnym siodełku.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni obok innego rowerzysty, pod warunkiem że nie utrudni to ruchu.

Kierujący rowerem zobowiązany jest do trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach. (Jazda z puszczoną kierownicą jest bardzo niebezpieczna. Wystarczy nierówność na jezdni i nieszczęście gotowe).

Korzystanie z chodnika przez kierującego rowerem dopuszczone jest wtedy, kiedy na jezdni dozwolona jest prędkość większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m. Można jechać po chodniku również wtedy, kiedy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu ruchu (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Z chodnika może korzystać dziecko do lat 10 jadące na rowerze i osoba opiekująca się tym dzieckiem.

Kierujący rowerem może wyprzedzać z prawej strony pojazdy jadące powoli (oprócz roweru). Ma to miejsce w „korku” i przy dojeżdżaniu do skrzyżowania.

Rowerzyście nie wolno jechać po przejściu dla pieszych.

Wyraźne i wczesne sygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy jest podstawą bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym nie tylko rowerzystów. Rowerzysto obejrzyj się! Oświetlony rower i elementy odblaskowe na ubiorze kierującego rowerem to podstawa bezpieczeństwa. Rowerzysta należy do niechronionych uczestników ruchu, zatem musi dbać sam o własne bezpieczeństwo.

Kierowcy pojazdów zobowiązani są do traktowania kierujących rowerami jak pełnoprawnych uczestników ruchu. Nie spychajmy słabszych z pasa ruchu, po którym się poruszają. Jeden metr odstępu podczas wyprzedzania od rowerzysty to minimum bezpieczeństwa. Nie wymuszajmy pierwszeństwa przejazdu.

Dojeżdżając do przejazdu dla rowerzystów trzeba ustąpić pierwszeństwa przejazdu rowerzyście. (Zachowanie identyczne jak przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych).

Przejazd jadącego z dużą prędkością samochodu może „zmieść” z jezdni kierującego rowerem.