Święto Patrona Miasta będziemy obchodzić 14 sierpnia (wtorek). O 12.00 władze miasta i powiatu złożą kwiaty przed pomnikiem św. Maksymiliana Kolbe przy kościele św. Mateusza. Okolicznościowa msza święta zostanie odprawiona w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe o godz. 18.00.

15 sierpnia (środa) obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. O 9.30 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele św. Mateusza. Później tradycyjnie delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem Legionisty. O 11.30 zapłoną znicze przed pomnikiem Bohaterów Poległych w Obronie Ojczyzny 1939 roku (cmentarz rzymskokatolicki), tablicą pamiątkową Józefa Salwy (osiedle Piaski) i przed pomnikiem Harcerzy, Żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej (cmentarz komunalny). Uroczystości organizują wspólnie władze miejskie, powiatowe i organizacje kombatanckie.

W środę obchodzimy również święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz „cudu nad Wisłą”. Z tej okazji będzie zorganizowany IV Festyn Patriotyczno-Rodzinny na placu przy kościele św. Mateusza. Początek o 15.00. W programie jest wiele atrakcji. Będą występy na scenie. Zobaczymy na niej m.in. Zespół Pieśni i Tańca Dobroń, pabianickiego Elvisa i zespół ORO.

- Dla dzieci wolontariusze z PCK zorganizują gry, zabawy i malowanie twarzy. Stanie dmuchana zjeżdżalnia i trampolina. Będą też Skauci Europy, Bractwo Kurkowe z Łasku - wylicza Karol Jabłoński, organizator pikniku. - Będzie można na przykład dotknąć broń i zobaczyć, jak wygląda strzelnica. To może być ciekawe dla młodzieży.

Straż Miejska będzie znakowała rowery. Obecny będzie również Sztab Ratownictwa Medycznego. Pielęgniarki z Pabianickiego Centrum Medycznego będą mierzyły ciśnienie i badały poziom cukru.

Poza tym w programie jest układanie puzzli historycznych przekazanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz konkurs historyczny dla dzieci i dorosłych. Na koniec odbędzie się losowanie nagród. Zwycięzcy będą nosić tytuł „Szczęśliwego Patrioty”. O 20.00 rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Do jedzenia będzie kiełbasa z grilla, wata cukrowa i popcorn.

Piknik organizuje Klub Gazety Polskiej i ONR Pabianice.