W ramach promocji szczepień 500 złotych będzie przeznaczone dla co dwutysięcznej zaszczepionej osoby. Do tego co tydzień ma być losowanie 50 tysięcy złotych, co miesiąc 100 tysięcy, a na koniec dwa razy po 1.000 000 złotych. Takie nagrody są w loterii szczepionkowej, którą rząd uruchomi w lipcu. Ma ona zachęcić Polaków do przyjmowania preparatów przeciwko Covid-19.

Na razie suma zaszczepionych i zarejestrowanych na szepienia w Polsce nie przekracza 50 procent.

W powiecie pabianickim w pełni zaszczepionych jest 13.740 mieszkańców (dane z 25 maja). Stanowi to ok. 12 procent. Pierwszą dawkę przyjęło 49.048 osób, czyli do 50 procent brakuje jeszcze ok. 10 tysięcy mieszkańców.

Oprócz pieniędzy rząd stawia na nagrody rzeczowe. Wśród nich losowane będą: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo, a co miesiąc samochody hybrydowe.

Do udziału w loterii uprawnieni będą wszyscy, którzy byli zaszczepieni od początku programu szczepień.

Pieniądze popłyną również do samorządów. Na promocję i organizację szczepień każda gmina dostanie od 10 do 40 tys. zł.

- Chcemy, by pięćset pierwszych gmin, w których zaszczepi się co najmniej 75 proc. mieszkańców, dostało po sto tysięcy złotych, gmina-rekordzistka w skali Polski dostanie dodatkowo dwa miliony złotych - zapowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

Milion dostanie 49 gmin.

- W ujęciu byłego podziału terytorialnego na 49 województw gmina, która będzie miała najwyższy odsetek w danym obszarze, otrzyma milion złotych na dowolny cel – dodał Dworczyk.

Na promocje programu szczepień przeznaczonych ma zostać 140 milionów złotych.