Zmiany zatwierdziła łódzka Rada Miejska. Obniżki będą znaczne. Dojazd tramwajem do Łodzi będzie tańszy niż autobusem PKS czy busem.

- Wydłużony czas ważności biletów ma obowiązywać do końca października 2015 roku – podaje inżynier miasta, Andrzej Różański, który odpowiada za komunikację miejską w Pabianicach. - Podjęta decyzja podyktowana jest trwającymi w Łodzi remontami, które nierzadko wydłużają czas jazdy, także komunikacją zbiorową.

To nie jedyna niespodzianka, jaką dla swoich pasażerów przygotowała łódzka spółka.

Od września podróż ma być bardziej komfortowa. Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi obiecuje, że po wakacjach na trasę Pabianice-Łódź wyjadą sprowadzone z Niemiec trójczłonowe przegubowe M8C albo w ich zastępstwie – składy dwóch wagonów 805Na.

- To wynik naszych ciężkich, półrocznych negocjacji - podkreśla Różański.

Oto cennik najpopularniejszych biletów na linię „41” i całą łódzką komunikację miejską:

Rodzaj biletu

Normalny

Ulgowy

40-minutowy

2,60 zł

1,30 zł

60-minutowy

3,40 zł

1,70 zł

24-godzinny

14,40 zł

7,20 zł

30-dniowy imienny na dwie linie

84,00 zł

42,00 zł

30-dniowy imienny sieciowy

96,00 zł

48,00 zł

90-dniowy imienny sieciowy

230,00 zł

115,00 zł

 

 

Jakie bilety kasujemy w tramwajach od soboty 20 lipca?

- Muszę jeździć tramwajem do Łodzi. Nie wiem jaki bilet mam kasować i za ile. Kogo się pytam, każdy odpowiada inaczej – pyta czytelniczka.

Na jej pytania odpowiada Marcin Chmielewski z Wydziału Inżyniera Miasta w Urzędzie Miejskim:

Przystanek 3 Maja/Warszawska w kierunku do Łodzi. Jadę do Uniwersalu. Jaki bilet kasujemy?

- Podstawowymi rodzajami biletów, które kasujemy w tramwajach linii „41” są bilety czasowe. Od 20 lipca mamy do wyboru bilety 40- oraz 60-minutowe. Nie dzielą się one na miejskie i aglomeracyjne, lecz obowiązuje wyłącznie czas podróży. Na przejazd po Pabianicach wystarczy bilet 40-minutowy. Normalny kosztuje 2,60 zł, zaś ulgowy 1,30 zł. Taki bilet wystarczy też na dojazd z przystanku Warszawska/3 Maja do szpitala Kopernika (Rondo Lotników Lwowskich) bądź do końca trasy tramwaju „41”, czyli placu Niepodległości (Uniwersal). Pasażerowie, jadący jeszcze dalej, np. "jedenastką" do centrum Łodzi, powinni skasować bilet 60-minutowy, który kosztuje 3,40 zł (ulgowy – 1,70 zł).

Kiedy kończy się ważność biletu czasowego, gdy jadę z Łodzi?

- Bilety czasowe uprawniają do przesiadek między różnymi pojazdami łódzkiej komunikacji miejskiej, a więc wysiadając przy Porcie Łódź z tramwaju linii „11” czy „15A”, możemy się przesiąść do „41” bez kasowania dodatkowego biletu, jeśli czas ważności skasowanego wcześniej biletu się nie skończył.

Czy nas obowiązują bilety aglomeracyjne - są drogie przeszło 4 zł? Kiedy go kasujemy?

- W łódzkiej taryfie, która obowiązuje w tramwajach linii „41”, oprócz biletów czasowych – są także jednorazowe: miejskie i aglomeracyjne. Uwaga! Bilet miejski obowiązuje wyłącznie na terenie Łodzi. Jadąc do Pabianic lub po samych Pabianicach, obowiązuje bilet aglomeracyjny, który kosztuje 4,40 zł (ulgowy – 2,20 zł). Właśnie dlatego, że cena tego biletu jest aż o złotówkę wyższa niż biletu 60-minutowego, nie polecamy kupowania tego biletu. Podróżując po samym mieście, taniej po prostu kupić bilet 40-minutowy za 2,60 zł.

Jaki bilet opłaca się kupować, żeby nie przepłacać?

- Bilet jednorazowy w wysokiej cenie został wprowadzony z myślą o sprzedaży u motorniczych i kierowców autobusów MPK-Łódź – są to jedyne bilety dostępne u prowadzących pojazdy łódzkiego przewoźnika. Są droższe od biletów czasowych właśnie dlatego, by pasażerowie wcześniej zaopatrywali się w kioskach w tańsze bilety czasowe i tym samym nie opóźniali niepotrzebnie kursowania komunikacji miejskiej. Rozróżnienie na bilety miejskie i aglomeracyjne dotyczy także biletów 24-godzinnych i okresowych. Bilet dobowy aglomeracyjny kosztuje 14,40 zł (ulgowy – 7,20 zł). Podróżując regularnie, możemy się zdecydować na bilet 30-dniowy sieciowy za 96 zł albo tylko na dwie linie za 84 zł. Opłaca się także bilet 90-dniowy sieciowy, który kosztuje 230 zł.

Co zrobić jak automat do wydawania biletów nie działa?

- W tramwajach linii „41” zamontowane są automaty biletowe. Gdy zdarzy się jednak awaria biletomatu, pasażer powinien kupić bilet jednorazowy u motorniczego. Dlatego pasażerom często podróżującym tramwajem, w trosce o wygodę polecamy wcześniejszy zakup kilku biletów papierowych. Łódzkie bilety można nabyć w punktach sprzedaży biletów MZK (Dworzec PKP, Waltera-Jankego, Narutowicza 9), a także w niektórych kioskach, np. na rogu ulic Zamkowej i Kilińskiego.

Inną z możliwości jest zakup biletu przy pomocy telefonu komórkowego, np. dzięki systemowi płatności mobilnych SkyCash, który obsługuje zarówno pabianicką komunikację miejską, jak i łódzką.