Elżbieta Napieralska-Krzysiek jest jedynym dermatologiem, który przyjmuje pabianiczan za darmo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci przychodzą do niej do poradni Pabian-Medu przy ul. Kilińskiego 10.
- Rzeczywiście, jako jedyni w mieście mamy taki kontrakt – mówi Anna Szcześniak, dyrektorka poradni Pabian-Med. - Mamy dwóch dermatologów, ale doktor Tyc jest na urlopie do marca z powodu przygotowywania się do egzaminu zawodowego.
Kartę do dermatologa można wyciągnąć tylko w piątek rano. Rejestracja jest czynna od godz. 7.00. Wtedy w okienku zapisujemy się na wizytę na kolejne dni - od poniedziałku do piątku następnego tygodnia.
- Wybraliśmy taki wariant zapisów, żeby nie tworzyć dwumiesięcznych terminów oczekiwań na wizytę – wyjaśnia doktor Szcześniak.
Żeby zapisać się na wizytę do dermatologa, kolejka w miniony piątek ustawiła się już o świcie.
- Gdy weszłam do poradni przed godziną 7.00, była pełna ludzi – mówi pielęgniarka.
Do godziny 9.00 zapisała niemal 120 pacjentów. W tym czasie nie była w stanie odebrać telefonów od osób, które chciały wyciągnąć kartę telefonicznie.
- Ja byłam przed dziewiątą i zapisałam się do lekarza na czwartek. Nie wiem, po co ludzie stoją w kolejce od rana – dziwi się Katarzyna Górna.
Większość pacjentów, to osoby z chorobami przewlekłymi – przede wszystkim z trądzikiem, łuszczycą. Przychodzą tylko na konsultacje i po recepty.
- Pacjenci, których stan wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, są przyjmowani w tym samym dniu – zapewnia dyrektorka poradni.
W poradni Pabian-Med możemy zapisać się na luty do laryngologa lub na marzec do okulisty. Można też umówić się z kilkudniowym wyprzedzeniem do internisty, żeby nie stać od rana w kolejce do rejestracji. Przyjmuje tutaj też ginekolog i neurolog. Od jesieni działa poradnia dla dzieci, w której pacjentów przyjmują lekarki: Elżbieta Kopias i Barbara Grala-Stępnik.