W ubiegłym tygodniu, z inicjatywy senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat przyjął wszystkie poprawki do budżetu państwa, w tym zapewnienie finansowania inwestycji bezkolizyjnego przejazdu na ul. Lutomierskiej. W grę wchodzi 33,5 mln złotych.

- Do tej pory gestorzy, czy to kolei, czy tej drogi wymawiali się brakiem środków. Ta poprawka daje olbrzymią szansę, by po wielu latach zabiegania o zmianę tego przejazdu inwestycja została zrealizowana – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej starosta Krzysztof Habura.

Samorządowcy z naszego powiatu wpierani przez posłów i senatorów naszego województwa (Cezarego Grabarczyka, Artura Dunina, Agnieszkę Hanajczyk, Cezarego Tomczyka, Tomasza Trelę, Dariusza Jońskiego oraz Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz okoliczni mieszkańcy z uporem walczą o zmianę organizacji ruchu na ul. Lutomierskiej.

Przeczytaj też: Zbierają podpisy pod petycją o budowę wiaduktu. 

Działania w tej sprawie kierowano już m.in. do Ministerstwa Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także składano wniosek o finansowanie budowy do władz województwa łódzkiego. Bez rezultatu, jak dotąd. Szansa, jaką dali senatorzy, skłoniła naszych włodarzy do przygotowania apelu, skierowanego do premiera Morawieckiego oraz wszystkich posłów naszego województwa, zarówno koalicyjnych, jak i opozycyjnych, by pozytywnie rozpatrzyli finansowanie tej niezbędnej dla nas inwestycji. Pod apelem swój podpis złożyli samorządowcy z powiatu pabianickiego. Widnieje na nim również podpis Donalda Tuska, który kilka dni temu odwiedził nasze miasto.

- Z jednej strony brakuje tak niewiele, bo jednego głosowania. Z drugiej strony aż tak wiele, bo jest potrzebna większość sejmowa, aby tę poprawkę Senatu przyjąć – podkreślał również prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Ten przejazd nie ma barw politycznych i musi być zrealizowany nie tylko dla wygody mieszkańców, ale przede wszystkim dla ich bezpieczeństwa. Dlatego apelujemy, aby ponad wszystkimi podziałami ta inwestycja została przyjęta.

Mieszkańców gm. Pabianice podczas spotkania z mediami reprezentował wójt Marcin Wieczorek.

- Północny fragment gminy Pabianice zamieszkiwany jest przez ponad 4700 mieszkańców i dla każdego z nich ta sprawa jest niezwykle ważna – zapewniał. - Wybudowanie tunelu jest potrzebne, by sprawnie przemieszczać się przez przejazd. Apeluję o przegłosowanie tej poprawki i realizację inwestycji.

Głos zabrał również burmistrz Konstantynowa, Robert Jakubowski.

- W mojej ocenie ani koszty, ani nic innego nie powinno mieć znaczenia, gdy chodzi o bezpieczeństwo. To absolutnie priorytet. Jako przedstawiciel mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego w pełni popieram postulat realizacji tej inwestycji – podkreślił.

Głosowanie w Sejmie ma odbyć się w najbliższą środę, 26 stycznia.