Pabianickie Centrum Medyczne jest wśród tzw. szpitali węzłowych. Oznacza to, że tu szczepiony na COVID-19 jest personel medyczny i niemedyczny. Szczepienia tej grupy „0” rozpoczęły się na koniec grudnia.

- W pierwszym tygodniu zaszczepiliśmy 360 osób, w kolejnym 480. Na ten tydzień mieliśmy zamówione 450 dawek szczepionki dla kolejnych osób – mówi Adam Marczak, dyrektor w PCM.

Zobacz też: Seniorów szczepić będą jeszcze przez rok?

Zamówione, jak zwykle w czwartek, szczepionki powinny zostać dostarczone dziś do godziny 12.00. Zwykle były już ok. 8.00 rano. Ale tak dziś się nie stało.

- Nasze zamówienie zostało wstrzymane. To zapewne pokłosie decyzji o opóźnieniu szczepień w grupie „0” - przyznaje dyrektor.

W pabianickim szpitalu na zaszczepienie pierwszą dawką czeka jeszcze około 800 osób. Póki co, nie wiadomo kiedy te osoby będą miały szansę się zaszczepić. Do tego w przyszłym tygodniu miały ruszyć szczepienia grupy „0” drugą dawką. Co z nimi?

- W najbliższy czwartek złożymy zamówienie na tę partię szczepionek, z wyraźnym zaznaczeniem, że to druga dawka. Agencja Rezerw Materiałowych ma zabezpieczone szczepionki na drugą dawkę, dlatego liczymy, że z tym problemu nie będzie – dodaje dyrektor.

W poniedziałek (25 stycznia) ruszyć mają również szczepienia kolejnej grupy – osób powyżej 70 roku życia. W piątek przez cały dzień zapisało się ponad 400 seniorów.