- Późną wiosną, czyli prawdopodobnie w maju, pojedziemy już naszym odcinkiem s8, czyli od Rzgowa do Róży i dalej do Dobronia - mówi Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To będzie obwodnica Pabianic, którą kierowcy jadący od Sieradza czy Bełchatowa wygodnie będą omijać Pabianice. Betonowa nawierzchnia ma 50 cm grubości. Szerokość drogi to 21 metrów - dwa pasy ruchu biegną w każdym kierunku. Na obu jezdniach wyodrębniono pasy awaryjne.

- Ta nawierzchnia powinna wytrzymać bez większej naprawy 40 lat - mówi Szymon Ziołkiewicz, kierownik robót.

W miejscowości Guzew powstaje Miejsce Obsługi Podróżnych. Dla jadących od Łodzi będzie to MOP pierwszej kategorii - tylko sanitariaty i możliwość wypoczynku. Jadący do Łodzi będą mieli do dyspozycji MOP drugiej kategorii, czyli stację paliw i toalety.

Dla wygody pieszych zbudowano tutaj kładkę.

Na węźle "Rzgów" zjedziemy w kierunki Łodzi lub starą "jedynką" pojedziemy w stronę Piotrkowa.

Na S8 wjedziemy na Węźle Róża lub 3 kilometry dalej w Dobroniu, gdzie wjedziemy na s14 (do Łodzi) i DK14 (do Sieradza). Na węźle Pabianice południe, czy w Pawlikowicach zjedziemy na "485" i pojedziemy w stronę Bełchatowa lub Pabianic.

Kierowcy mogą korzystać z 45-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 Syców-Kępno-Wieruszów-Walichnowy (Wieluń). Czas przejazdu z Warszawy do Wrocławia skróci się o godzinę. Trasa, której budowę nadzorował opolski oddział GDDKiA, ma 45 kilometrów długości i omija trzy miasta (Syców, Kępno, Wieruszów) oraz kilkanaście mniejszych miejscowości. Dzięki temu nie tylko skróci się czas przejazdu, ale także znacząco poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Inwestycja była podzielona na trzy odcinki: Syców – Kępno (15,3 km, wykonawca – Mota Engil), Kępno – Wieruszów (16,6 km, wykonawca – Mota Engil), Wieruszów – Walichnowy (13,1 km, wykonawca – Dragados). Oprócz budowy 45 kilometrów jezdni zasadniczej, w trakcie inwestycji powstało 29 wiaduktów, 5 mostów oraz kilkadziesiąt przejść dla zwierząt (od płazów po duże zwierzęta). Dla wygody podróżujących wybudowano dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (na odcinku Wieruszów – Walichnowy). W ramach kontraktu wybudowane zostały trzy węzły drogowe (Bralin, Kępno, Wieruszów).

Więcej informacji o budowie A1: www.gddkia.gov.pl/pl/a/13858/Kamien-milowy-osiagniety-Koncza-sie-odbiory-na-A1-i-A4