Jeszcze w poniedziałek wydawało się, że minister zdrowia nie zniesie zakazu noszenia maseczek w województwie łódzkim. Stało się inaczej. Ogłoszono, że na powietrzu nie będą musieli ich używać mieszkańcy całej Polski. Jesteśmy na trzecim miejscu pod względem stałego, systematycznego przyrostu zakażeń koronawirusem. Przed nami są województwa: śląskie i mazowieckie.

Około trzech tygodni temu wydawało się, że wychodzimy na prostą. Po kilku dniach kiedy nie notowano u nas więcej niż kilka lub kilkanaście przypadków na dobę, znów statystyki zmieniły się na niekorzyść.

Tym razem najwięcej zakażeń jest w południowo – zachodniej części województwa. Dużo nowych przypadków odnotowano w Wieruszowie, bo aż 9. 3 nowe przypadki są w Wieluniu w powiecie wieluńskim, gdzie najpierw koronawirusa stwierdzono u jednej z fryzjerek. Od momentu, gdy uruchomiono zakłady fryzjerskie, miała kontakt z ok. 60 klientkami.

W powiecie pabianickim doszły 2 przypadki zakażenia. To dwoje nastolatków mieszkających w Lutomiersku. Niedawno stwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19 u starszego mężczyzny z naszego powiatu. Wcześniej przez miesiąc nie było u nas żadnego przypadku.

W Łódzkiem łącznie odnotowano 46 zakażeń.

- Potwierdzone wyniki dotycządwojga dzieci, jednej nastoletniej dziewczynki, pięciu młodych kobiet, dziewiętnastu kobiet w średnim wieku, czterech kobiet w starszym wieku, sześciu młodych mężczyzn, sześciu mężczyzn w średnim wieku, trzech mężczyzn w starszym wieku – wylicza Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody. - Są to osoby w wieku od 1 do 83 roku życia.

Są też dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejnych 28 osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymało 2 wyniki ujemne i są zdrowe.

- To jedna nastoletnia dziewczynka, cztery młode kobiety, pięć kobiet w średnim wieku, dwie kobiety w starszym wieku, dziewięciu młodych mężczyzn oraz siedmiu mężczyzn w średnim wieku – dodaje Dagmara Zalewska.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 1458

Liczba osób aktualnie zakażonych: 397

Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 38

Liczba osób objętych kwarantanną: 2568

Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 738

Liczba osób, które wyzdrowiały: 998

Liczba osób, które zmarły: 63

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 792