Miasto zaprasza producentów autobusów hybrydowych do dialogu technicznego. Procedura ta poprzedza ogłoszenie przetargu na dostawę pojazdów.

- Celem dialogu technicznego jest jak najlepsze przygotowanie się urzędu do postępowania na dostawę 18 fabrycznie nowych autobusów hybrydowych dla komunikacji miejskiej – wyjaśnia Aneta Klimek, rzecznik UM. - Urzędnicy oczekują, że przeprowadzony dialog umożliwi pozyskanie informacji o rozwiązaniach najlepszych, najnowocześniejszych oraz najkorzystniejszych technicznie, technologicznie i ekonomicznie.

Pomogą one nie tylko w opracowaniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia, ale także w przygotowaniu studium wykonalności i wniosku o dofinansowanie.

Ogłoszenie o dialogu technicznym zostało zamieszczone 2 stycznia w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać się do 23 stycznia, a cała procedura dialogu potrwa prawdopodobnie do końca czerwca.

- W tym czasie przedstawiciele urzędu i MZK Pabianice będą rozmawiać z producentami taboru uczestniczącymi w dialogu o różnych rozwiązaniach możliwych do zastosowania. Przeprowadzenie dialogu technicznego do niczego nie zobowiązuje, np. do uwzględnienia przez miasto rozwiązań proponowanych przez producentów – dodaje rzeczniczka.

Autobusy, które chce zamówić miasto, będą standardowej długości (12-metrowe), w całości niskopodłogowe, spełnią najnowszą normę emisji spalin EURO VI, a cała przestrzeń pasażerska będzie klimatyzowana. Nowością ma być napęd hybrydowy, czyli połączenie tradycyjnego silnika spalinowego z napędem elektrycznym. Pojazdy mają być wyposażone m.in. w biletomat i monitoring.

Dialog techniczny to już kolejny etap przygotowań do zamówienia autobusów hybrydowych. W 2016 roku miasto wspólnie z MZK testowało „hybrydy” trzech producentów – firm Volvo, Solaris i MAN. 

85% kosztu netto zakupu pojazdów ma sfinansować Unia Europejska w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przetarg na dostawę pojazdów planowany jest wstępnie na drugą połowę 2017 roku, po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”. Pojazdy mają być dostarczone etapami w latach 2018 – 2019.