W Środę Popielcową tradycyjnie wierni gromadzą się w kościołach. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego. Wypowiada wtedy słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

- W obliczu tego co się obecnie dzieje, ten gest przypomina człowiekowi jak ulotne jest ludzkie życie. Posypanie głowy popiołem mówi o ludzkim przemijaniu i nieuchronności śmierci – mówią księża podczas kazań. - Idea prochu jest ciekawa, bo oznacza zniszczenie. To symbol przypominający o tym, że to co fizyczne wraca do ziemi.

Nie wszyscy mogą tego dnia wybrać się do kościoła z powodu pracy i innych obowiązków. Często członkowie rodzin obecni na mszy biorą popiół w książeczkę od nabożeństwa. Potem posypują nim w domach swoich bliskich.

W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Nie należy spożywać pokarmów mięsnych. Powinno się zjeść jeden posiłek do syta.

Tradycja posypywania głów popiołem pojawiła się w VIII wieku. W XI w. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj w całym kościele. Popiół pochodzi z palm poświęconych w niedzielę palmową z poprzedniego roku.

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym. W tym roku wypadła 2 marca, za rok 22 lutego, a w 2024 – 14 lutego.

Święta Wielkanocne są również ruchome. W tym roku wypadają 17 kwietnia – niedziela, 18 kwietnia – lany poniedziałek.