Na terenie powiatu pabianickiego już 6 osób choruje na COVID-19. Wszystkie przebywają w izolacji, nie w szpitalach. Dotąd dwie inne osoby już wyzdrowiały.

Szósta zakażona osoba to kobieta, która nie pochodzi z naszego terenu. Skąd zatem znalazła się w tych statystykach?

- Kobieta przebywa teraz  w izolacji, u swojej rodziny w Pabianicach - tłumaczy Joanna Kupś, rzecznik Starostwa Powiatowego. - Kobieta miała mieć zabieg w  jednym ze szpitali , a że teraz przed każdym zabiegiem wykonywane są pacjentom testy, u tej pani zostało potwierdzone zakażenie.

Nic nie wskazuje na to, by zakażona była badana w naszym szpitalu. W Pabianickim Centrum Medycznym, w razie podejrzenia u pacjentów zakażenia, wykonuje się testy z krwi (tzw. kasetkowe). Wstępny wynik jest po 15 minutach. Jeśli jest pozytywny, wykonuje się wymaz i wysyła do Łodzi. W ciągu doby wiadomo, czy osoba rzeczywiście jest zakażona.

- Mieliśmy w ubiegłym tygodniu taki przypadek - mówi Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno-technicznych PCM. - Na szczęście po zbadaniu próbki wymazu wyszedł wynik ujemny. My wykonujemy takich badań z krwi średnio 2-4 dziennie i nie było dotąd pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Na kwarantannie przebywają 124 osoby. W tym w Pabianicach (oraz w gminie Pabianice) to 65 osób.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim (piątek):

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 607
  • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 20
  • Liczba osób objętych kwarantanną: 3388
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 998
  • Liczba osób, które wyzdrowiały: 150