Przypominamy, że dziś wszedł obowiązek noszenia maseczek, lub materiałów zakrywających nos i usta, w przestrzeni publicznej. Wielu mieszkańców zdążyło się już do tego przygotować, a maseczki i rękawiczki nosili już zanim zostało to wymuszone. Kto jeszcze nie zdążył się w nie zaopatrzyć, nie powinien mieć problemu.

Na targowisku przy Moniuszki nie ma dziś wielkiego handlu. Za to znaleźliśmy dwa stanowiska, gdzie można kupić maseczki wielorazowego użytku. Za ile? Od 5 do 8 zł za bawełnianą sztukę. Znalazły się też przyłbice za 40 zł.

W wielu sklepach osiedlowych, a nawet monopolowych wprowadzono do sprzedaży maseczki. W Bułce z masłem przy Piotra Skargi kupimy je dość tanio – za 5,50 zł za sztukę wielorazowego użytku. Ładne, kolorowe maseczki dostaniemy też na Bugaju, w tzw. Waldusiu za 9,90 zł.

Grupa Pabianice szyją dla medyków rozdaje maseczki bezpłatnie. Ponad 900 sztuk szyjący przekazali swoim sąsiadom m.in. przy Piotra Skargi, Nawrockiego, Toruńskiej, Wyszyńskiego, Sienkiewicza, Jutrzkowickiej czy w Górce Pabianickiej.

Do sprzedaży maseczek włączyła się także Poczta Polska (9,99 zł), zapowiedziała się także sieć Żabka oraz Biedronka.

Według wczorajszych danych, w powiecie pabianickim nadal mamy 5 przypadków zakażenia koronawirusem (do tego dwa odnotowane przypadki osób, które już wyzdrowiały).

Na kwarantannie dziś przebywa 129 osób. W Pabianicach i gminie Pabianice to 62 osoby, w Konstantynowie 22, w gm. Lutomiersk 17, Ksawerów 7, Dobroń 8, Dłutów 8.

- Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, co zostało wyjaśnione w definicji ustawowej – wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Pabianicach. - Jest prowadzona w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia. Izolacja dotyczy osoby chorej albo podejrzanej o zakażenie.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim (dane na środę, godz. 17.00):

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 572

  • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 23

  • Liczba osób, które wyzdrowiały: 139

  • Liczba osób objętych kwarantanną: 3495

  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1021