„Po raz kolejny ktoś mądry z administracji wpadł na pomysł, aby zlikwidować przychodnię publiczną, a na to miejsce wpuścić urzędników miejskich” - pisze Czytelnik ŻyciaPabianic i dodaje:„ Prezydent Zbigniew Dychto już od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy z marszałkiem województwa łódzkiego - Witoldem Stępniem o przejęciu budynku dla administracji miejskiej. Co się stanie z Pabian-Medem i dlaczego prezydentowi tak zależy na tej operacji? Dlaczego ludzie piastujący wysokie stanowiska administracji publicznej, ludzie, których sami wybieramy, tak bardzo dążą do tego, aby unicestwić jednostkę państwową, przynoszącą realne dochody, dającą pracę kilkuset osobom, świadczącą nieodpłatnie od wielu lat pabianiczanom usługi zdrowotne i medyczne?” - pyta dalej. „Budynek Pabian-Med-u jest w centrum Pabianic – lokalizacja bardzo atrakcyjna. Jest nowoczesny i zadbany, wyposażony w najnowsze instalacje obniżające koszty utrzymania budynku. Dlaczego więc prezydentowi tak bardzo zależy na likwidacji jednostki, gdzie zatrudnionych jest około stu osób, korzysta z niej około 11 tysięcy pacjentów, świadczy usługi medycyny pracy dla niemal wszystkich firm z powiatu pabianickiego, ma poradnie: dermatologiczną, laryngologiczną, ginekologiczno-położniczą, okulistyczną, neurologiczną, osteoporozy i rehabilitacji leczniczej...
Zadziwiająca jest dla mnie determinacja, z jaką Pan jeszcze Prezydent tak mocno i usilnie lobbuje za likwidacją Pabian-Med-u. Tym bardziej zadziwiające jest to, że nie przyniesie to żadnych korzyści naszemu miastu, a wręcz przeciwnie. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że korzyści z tego poniosą jedynie prywatne przychodnie lekarskie.
Najprawdopodobniej los Pabian-Med-u został już nieoficjalnie i po cichu przypieczętowany, a świadczy o tym dymisja dyrektora”.

ConatoprezydentPabianic?

– To prawda, że prowadzę rozmowy z marszałkiem o ewentualnym przejęciu Pabian-Med-u przez miasto – mówi Zbigniew Dychto. – Nie zamierzam go likwidować. Marzy mi się przeniesienie poradni i lekarzy Pabian-Med-u do naszych przychodni przy Wileńskiej, Nawrockiego.

A co z dyrektorem?

– Wiem, że złożył wypowiedzenie.

A co z budynkiem ?

Na to pytanie Dychto nie chciał odpowiedzieć. Uśmiechnął się tylko. Wiemy jednak, że prezydent szuka miejsca na rozrzucone po mieście wydziały Urzędu Miejskiego. Budynek Pabian-Med-u byłby idealny.

O komentarz poprosiliśmy doktor Annę Szcześniak-Rydz, zastępcę dyrektora do spraw medycznych Pabian-Med-u

– Sytuacja jest bardzo poważna. Dyrektor Podhalicz był dyrektorem do końca czerwca. Poproszono mnie o pełnienie obowiązków dyrektora do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Przyjęłam ten obowiązek i pełnię rolę dyrektora w okresie przejściowym. Robimy wszystko, by realizować kontrakt z NFZ-em. Nie będę komentować niesprawdzonych pogłosek. Proszę pytać u źródła.

O plany wobec Pabian-Med-u zapytaliśmy także Urząd Marszałkowski w Łodzi. Oto odpowiedz, jaką dostaliśmy z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:

Z dniem 30 czerwca Zarząd Województwa Łódzkiego rozwiązał z Waldemarem Podhaliczem umowę o pracę na stanowisku dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PABIAN-MED. Z dniem 1 lipca 2013 r. powierzył pełnienie obowiązków dyrektora SPZOZ PABIAN-MED w Pabianicach Annie Szcześniak-Rydz – zatrudnionej dotychczas na stanowisku zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w tej placówce.

Zarząd Województwa Łódzkiego nie planuje obecnie żadnych działań przekształceniowych ani likwidacyjnych w stosunku do SPZOZ PABIAN-MED w Pabianicach.