Drodzy Pabianiczanie,

7 czerwca 2009 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Pragniemy Państwa zachęcić do aktywnego włączenia się w wybory przedstawicieli naszego kraju w Unii Europejskiej.

Dlaczego warto pójść zagłosować? Ponieważ są to wybory równie ważne, jak te do Sejmu RP, a kto wie, czy nie ważniejsze. Na Wiejskiej toczymy spory wewnątrznarodowe, a w Strasburgu czy Brukseli przyjdzie nam walczyć o swoje prawa z innymi narodami Europy. Warto zatem, by nasza reprezentacja była dobra i skuteczna, a nie wybrana z przypadku. Jeżeli chcemy, aby nasze zasady, spojrzenie na świat i poglądy były reprezentowane w Europie, powinniśmy w niedzielę 7 czerwca zdobyć się na ten mały wysiłek, wyjść z domu i zagłosować, wszak nikt tego za nas nie zrobi!

Szanowni Państwo, warto również podkreślić, że obecnie 70 procent prawa polskiego, to de facto prawo unijne, transponowane wprost lub poprzez nasze ustawy do polskiego systemu prawnego. Prawo unijne w olbrzymiej części powstaje w Parlamencie Europejskim, gdzie wskutek niekończących się kompromisów osiąga się ostateczny kształt obowiązujących przepisów. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile spraw z otaczającego nas świata zostało uregulowanych prawem unijnym, np. wysokość stawek za połączenia telefoniczne w roamingu, oznaczenie kraju pochodzenia na produktach.

Istnieją różne formy zachęcania Polaków do udziału w wyborach do Europarlamentu. Jedną nich jest akcja pod nazwą „Pępek Europy”, organizowana przez koalicję organizacji pozarządowych. Akcja ta ma obudzić w nas ducha rywalizacji. Gmina, w której będzie najwyższa frekwencja wyborcza w Polsce, otrzyma tytuł „Pępka Europy” oraz pamiątkową tablicę. Dlatego serdecznie zachęcamy mieszkańców Pabianic do udziału w wyborach – może to my otrzymamy ten tytuł!

prezydent Miasta Pabianic

Zbigniew Dychto

starosta Powiatu Pabianickiego

 Krzysztof Habura