W tym roku w powiecie pabianickim doszło do 47 pożarów traw i 2 pożarów lasów. Największy miał miejsce 9 kwietnia w Orzechowie. Spłonęło 4.000 m. kw. traw.

- Sucha wiosna zwiększa zagrożenie pożarowe. Do tego mieszkańcy chętnie korzystają z lasów odkąd ogłoszono ich ponowne otwarcie. Obowiązuje w nich trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego – mówi ogn. Szymon Giza, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach.

Strażacy przypominają, że zabronione jest rozpalanie ognisk nie tylko w kompleksach leśnych, ale również w odległości 100 metrów od nich. Proszą też, by odwiedzając lasy nie korzystali z samochodów, których rozgrzany układ wydechowy może doprowadzić do zaprószenia ognia bardzo suchej ściółki leśnej.

- Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie spacerów na obszarach leśnych. Unikania sytuacji, w których może dojść do zaprószenia ognia oraz szybkiego zgłaszania zauważonych pożarów - zaapelował rzecznik.

Jak wynika ze statystyk strażaków obejmujących całe województwo łódzkie, w marcu i kwietniu odnotowano łącznie 208 pożarów lasów. Objęły powierzchnię ponad 98 ha. Pożarów traw było 1.079 i objęły powierzchnię ponad 260 ha. Łącznie w przeszło 1.200 pożarach spłonęła roślinność na powierzchni ponad 357 ha.
Dużym problemem są pożary spowodowane celowym wypalaniem traw. Palące się trawy i nieużytki są realnym zagrożeniem dla lasów.

- Celowe wypalanie traw jest zabronione prawem – informuje ogn. Giza. - To łatwo wymyka się spod kontroli. Poza tym pożary tego typu powodują straty finansowe i generują koszty związane z akcjami gaśniczymi.

Według obowiązujących przepisów osoba, która wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny. Natomiast za wzniecenie pożaru, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

W majowy weekend spadł deszcz, więc zagrożenie pożarowe jest mniejsze. Mimo to strażacy w sobotę (2 maja) o 23.00 wyjechali gasić pożar traw w Piątkowisku. Ostatnio walczyli też z pożarem lasu pod Pabianicami. Pisaliśmy o tym TUTAJ.