Na terenie powiatu pabianickiego mamy 53 OSP, w tym jedną zakładową. Najwięcej ma ich gmina Lutomiersk, bo aż 19. W gminie Pabianice mamy 10 jednostek i w gminie Dłutów - 9. Pozostałe są w gminach: Dobroń, Konstantynów, Ksawerów i mieście Pabianice. 15 z nich jest wpisanych do Krajowego Systemu Ratownictwa. Jednostki są przeszkolone, dzięki czemu prawie wszystkie mogą brać udział w akcjach pożarniczych. Do wypadków drogowych i ratownictwa medycznego wezwani mogą być strażacy z 22 OSP, natomiast do pomocy w razie powodzi - 10. Tylko 3 jednostki są przeszkolone do ratownictwa ekologicznego i chemicznego.

Więcej pracy mają ci, którzy są w KSRG. Wyjeżdżali 1.035 razy. Najwięcej, czyli 199 wezwań miało OSP Konstantynów. Ponad setkę wyjazdów odnotowali również: OSP Lutomiersk, OSP Pabianice i OSP Wola Zaradzyńska. Pozostałe jednostki w ubiegłym roku były wezwane do pomocy 135 razy.

Mamy 2.374 strażaków ochotników i 199 działających w drużynach młodzieżowych. Więcej jest chłopców, ale dziewczęta również chętnie się zapisują. 32 członków z młodzieżówek zasiliło właśnie szeregi OSP.

Coraz lepszy sprzęt

W 2018 roku przybyły trzy nowe wozy. Najdroższy, bo za milion złotych, trafił do OSP Wola Zaradzyńska. Samochód jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Ma zbiornik wody o pojemności 7.000 litrów. Wydajność autopompy to 4.000 litrów na minutę. Pieniądze na niego dali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, Urząd Gminy Ksawerów. Reszta to środki pozyskane od sponsorów i mieszkańców wsi.

OSP Konstantynów Srebrna z okazji jubileuszu wzbogaciła się o lekki wóz IVECO za niecałe pół miliona złotych. Lekkiego peugeota dostali strażacy z Dobronia. Kosztował 135.000 zł. Nasze OSP mają ogółem 17 wozów ciężkich, 29 – średnich i 52 – lekkie.

Działalność to przyjemność

Dla młodzieży organizowane są zawody z wiedzy pożarniczej. W 2018 roku zorganizowano je w Dłutowie. W kategorii szkoły podstawowe wygrał Seweryn Knop. Wśród gimnazjalistów najlepszy był Damian Dudek, a wśród szkół średnich – Karolina Rosińska. Odbył się obóz w Mikoszewie koło Gdańska dla młodzieży.

Strażacy wzięli udział w III Wojewódzkiej Pielgrzymce Strażaków OSP do Klasztoru w Lutomiersku. Tam znajduje się ołtarz św. Floriana, patrona strażaków. Obchodzono Święto Strażaka. Była msza święta, oficjalne uroczystości i piknik. Tradycyjnie zorganizowano manewry powiatowe. Strażacy uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięto pamiątkową tablicę na budynku OSP Pabianice.

Kilka OSP świętowało jubileusze. Najbardziej znamienity, czyli 100 lat istnienia, ma na swoim koncie OSP Srebrna (Konstantynów Łódzki). Z okazji 90-lecia OSP Chechło odsłonięto tablicę poświęconą Mieczysławowi Serwie, zmarłemu komendantowi OSP powiatu pabianickiego. 90 lat istnieją również: OSP Orpelów, OSP Ślądkowice i OSP Ldzań. 60 lat świętowało OSP Kudrowice, a 50 lat - OSP Wola Zaradzyńska.