ad

Jak poinformował podczas konferencji Krzysztof Habura, na terenie naszego powiatu dzięki temu programowi urodziło się już jedenaścioro dzieci - sześć dziewczynek i pięciu chłopców. Siedemnaście par spodziewa się aktualnie potomstwa. Podkreślił, że dla wielu par in vitro to jedyna szansa, by zostać rodzicami.

- Wiele małżeństw zamieszkujących nasz powiat potrzebuje takiej pomocy. Chce mieć dzieci, a z różnych przyczyn nie może – mówił starosta. - In vitro jest często jedyną metodą, dzięki której młodzi mieszkańcy naszego powiatu mogą w tych rodzinach zagościć, mogą urodzić się małe dzieciaczki, dające radość i szczęście rodzicom, dziadkom, całej rodzinie.

W ocenie Zarządu Powiatu Pabianickiego współpraca z Gametą przebiega bardzo dobrze. Jej członkowie zdecydowali, że będzie kontynuowana. Dziś podpisano umowę na kolejne trzy lata (2021-2023).

- Bardzo się z tego faktu cieszymy. Skuteczność działań szpitala Gameta jest bardzo wysoka. Wynosi około 50 procent – powiedział Krzysztof Habura.

Prezes Zarządu Gameta Szpital dr Paweł Radwan, składając swój podpis zapewniał, że „pandemia nie zaburza realizacji programu”.

Szacuje się, że w naszym powiecie z powodu niepłodności cierpi ok. 1.200 par. Program Polityki Zdrowotnej "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Powiatu Pabianickiego" został przyjęty na pięć lat (2019-2023). W tym czasie starostwo wyda na niego 750 tysięcy złotych (150 tys. na rok). Zakłada objęcie leczeniem 25 par rocznie.