Paczkomaty mają ułatwić życie nadawcom i odbiorcom paczek. Są czynne 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. To najnowsza usługa InPost–u. Aby z niej skorzystać, należy utworzyć konto w serwisie paczkomaty.pl. W Pabianicach mamy już dwie takie skrytki.

– Osoby, które robią zakupy przez Internet, mogą zamówić przesyłkę do paczkomatu – wyjaśnia Łukasz Strumiński z infolinii InPost. – Wtedy klient e–mailem i sms–em dostaje kod dostępu do skrytki najbliżej miejsca zamieszkania.
Jeżeli mamy już taki kod, wystarczy udać się do paczkomatu. Tam, podobnie jak w przypadku bankomatów, należy wpisać kod na klawiaturze.
– Wtedy otwiera się skrytka – mówi Strumiński. - Odbiorca naszej przesyłki musi mieć również założone konto na www.paczkomaty.pl Klient o tym, że jego paczka już na niego czeka, dowie się przez e–mail i sms. Wtedy ma trzy dni na odebranie przesyłki. Jeżeli w tym czasie paczka nie zostanie odebrana, zostanie przewieziona do najbliższego oddziału InPost.
Koszt tej usługi zależy od gabarytów przesyłki. Za najmniejszą o wymiarach 80 x 380 x 640 mm zapłacimy 6,99 zł. Największa (410 x 380 x 640 mm) kosztuje 11,99 zł.
Do tej pory w Polsce stanęło 230 paczkomatów. Pierwsze pojawiły się w październiku zeszłego roku.