ad

Projekt o nazwie „Woda i lokalne środowisko ponad wszystko” podzielony jest na kilka punktów, zaadresowanych do różnych grup wiekowych.

Pouczająca historyjka pt. „Jak Kropelka po Pabianicach wędrowała” jest jednym z nich. Stworzono ją z myślą o dzieciach między trzecim a szóstym rokiem życia. Tytułowa bohaterka "kursuje" po Pabianicach - m.in. po Lewitynie, parkach Słowackiego i Wolności. Autorką opowieści jest Renata Kamińska.

- Mam zapędy reporterskie, więc bajka musiała opierać się na faktach – mówi pabianiczanka.

Dlatego w powstanie książki „zamieszane” są jeszcze inne osoby. Kolorowe ilustracje wykonała Katarzyna Zalepa.

- Tomasz Przybyliński, nasz przyrodnik z muzeum, opowiedział mi o zachowaniach ptaków i zwierząt. Aneta Garyelska opowiedziała o drzewach w parku Wolności, doktor habilitowany Mariusz Tszydel z Uniwersytetu Łódzkiego, który był specjalistą od zarybiania Lewityna oraz zielarz Jan Mazurkiewicz, który opowiedział, które pszczoły na które kwiaty siadają – wymienia autorka książki.

Bohaterami bajki są m.in. pani Dorota, nauczycielka z Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz jej grupa „Ptysie”, od których zaczyna się ekologiczna opowieść.

Korektą tekstu zajęła się Katarzyna Krawczyk, a składem i łamaniem książki Mikołaj Czekalski.

Fabuły zdradzać nie będziemy. Zachęcamy do lektury.

Do każdej książki dołączone są sztyfty z nasionami, z których - po zasadzeniu w ziemi - wyrosną zioła i kwiaty. Publikacja posiada też kod QR. Po zeskanowaniu interaktywnego obrazka bajkę o Kropelce można odsłuchać np. w telefonie. Na nagraniu usłyszymy głos Igora Polaka z teatru „Pacuś”.

Mamy pierwszą bajkę ekologiczną z Pabianicami w tle.

- Książeczki zostaną rozdane dzieciom podczas warsztatów ekologicznych, jakie zaplanowaliśmy w ramach projektu – mówi Krzysztof Rąkowski ze ZWiK-u. - Będzie można też wypożyczyć je w miejskiej bibliotece.

Skoro o warsztatach mowa...

Dla przedszkoli i szkół podstawowych (klas I-III) przygotowano wykłady pt. „Woda – dzięki niej żyjemy”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in., jakie znaczenie ma woda dla otaczającego nas świata, jakie jest na nią zapotrzebowanie człowieka – zarówno pitną jak i użytkową, poznają też jej jakościowy i ilościowy stan w Polsce oraz cykl obiegu w przyrodzie.

Dla tej samej grupy wiekowej odbędą się spektakle o tematyce ekologicznej. Dzięki interaktywnej lekcji mali wid­zowie nauczą się, jak dbać o przy­rodę, poz­nają przy­czyny zanieczyszczenia wody, a także sposoby ochrony zwierząt w ich nat­u­ral­nym środowisku.

Dla dzieci i młodzieży szkolnej przygotowano filmy edukacyjne, które będą również cennym źródłem informacji dla rodziców i nauczycieli. Ich zadaniem będzie przygotowanie młodzieży do okresu wakacyjnego. Nagrane zostaną dwa filmy, z treścią i formą przekazu dostosowaną do wieku odbiorców.

Nie zabraknie też warsztatów ekologicznych dla podopiecznych Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej, członków Centrum Seniora oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach. Zaproszeni do uczestnictwa w projekcie specjaliści z Pabianickiego Centrum Medycznego opowiedzą min. o prawidłowym nawadnianiu organizmu, jego korzyściach zdrowotnych, a także o skutkach niedoboru wody. 

W projekcie są też propozycje o charakterze rekreacyjno-sportowym. Pierwszą z nich jest rajd ekologiczny „Na dwóch kółkach do Dużej Wody”. Wydarzenie odbędzie się dwóch odsłonach - z okazji Światowego Dnia Wody (o dacie będziemy informować na bieżąco).

Kolejnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym będzie gra terenowa. Zabawa polega na szukaniu kropelki wody za pomocą kodów QR umieszczonych w miejscach poznanych w projekcie, w tym m.in. pomnikach przyrody, parkach i terenach leśnych, miejscach ukazujących bioróżnorodność fauny i flory oraz zdrojach wody pitnej.

Dofinansowanie projektu w wysokości około 126.000 złotych pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.