Decyzja dotyczy następujących leków:

Pulneo o smaku coli 2mg/ml, podmiot odpowiedzialny Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.;

Pulneo 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.;

Pulneo 25 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.;

Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A.;

Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A;

Fenspogal 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena;

Eurespal 80 mg, importowany do Polski przez Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.;

Eurespal 80 mg, importowany do Polski przez Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.;

Eurespal 80 mg, importowany do Polski przez Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.;

Eurespal 80 mg, importowany do Polski przez Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.;

Eurespal 80 mg, podmiot odpowiedzialny w kraju eksportu Les Laboratoires Servier, importer równoległy Forfarm Sp. z o.o.;

Eurefin 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.;

Elofen 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A.

Powód wycofania tych leków? „Stosunek korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd nie jest korzystny”. Leki te mogą wywołać poważne zaburzenia rytmu serca.  

Fenspiryd to związek chemiczny, stosowany jako lek przeciwzapalny w infekcjach górnych dróg oddechowych. Ma także działanie przeciwuczuleniowe i rozkurczające oskrzela, hamuje wytwarzanie histaminy i serotoniny. Leki z tą substancją są stosowane w celu łagodzenia kaszlu i odkrztuszania w przebiegu chorób zapalnych płuc i oskrzeli.

Wczorajsza decyzja GIF jest konsekwencją decyzji z 11 lutego tego roku. Wówczas m.in. Pulneo Aflofarmu oraz Budixon Neb Adamedu zostały wstrzymane w obrocie.

Wstrzymanie oznacza w skrócie, że dany lek ma być tam, gdzie jest obecnie (nie możemy go zatem zwrócić do apteki), do czasu przeprowadzenia wszelkich wyjaśnień i wydania kolejnych decyzji. Jeśli po wydaniu decyzji wstrzymującej okazałoby się, ze z produktem jest wszystko w porządku, musi być od dopuszczony do obrotu. Jeśli jednak okazałoby się, że produkt nie spełnia postawionych mu wymagań lub jest zagrożeniem na rynku, zostaje wycofany z obrotu. I tak też się teraz stało. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Czy wycofane leki możemy zwrócić do aptek? Apteka może przyjąć lek od pacjenta wyłącznie wtedy, jeśli hurtownia, od której go kupiła, wyrazi na to zgodę. Lek wycofany można próbować oddać tylko w aptece, w której się go kupiło. Zawsze z paragonem zakupu.

Uwaga, 1 sierpnia GIF wycofał też z obrotu kilka serii popularnego preparatu do nebulizacji (infhalacji) – Budixon Neb. Decyzje wycofania leków można znaleźć na stronie GIF.