Jeśli ktoś z domowników jest na kwarantannie to nie możesz wejść na teren szkoły. To oznacza, że takie osoby nie będą mogły napisać matury w terminie. Należy też zachować odległość na półtora metra. Wchodząc do szkoły trzeba będzie mieć zakryte usta i nos, ale już na sali egzaminacyjnej maseczkę będzie można zdjąć. Każdy z uczniów będzie mógł używać tylko tych przyborów do pisania, które ze sobą przyniesie. Jeśli będzie chciał skorzystać ze słownika to wtedy obowiązkowo będzie musiał zdezynfekować dłonie. Nie będzie też radosnych rozmów po zakończonym egzaminie. W zaleceniach napisano, aby uczniowie poszli do domu, a emocjami podzielili się telefonicznie lub przy pomocy mediów społecznościowych. Gdy źle się poczujesz masz poprosić nauczyciela.

Nie wprowadzono ograniczeń dotyczących liczby uczniów piszących w jednej sali. Nadal można pisać egzamin w sali gimanstycznej. Dyrektorzy będą jednak musieli zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odstępów.

Na informację o tym jak będą przebiegały egzaminy czeka ponad 400 pabianickich maturzystów. Teraz do dzieła muszą przystąpić dyrektorzy szkół. Przed nimi nie lada wyzwanie. Przygotowanie sal tak, aby spełniały wymagania sanitarne i zabezpieczenie odpowiedniej liczby komisji na każdym z egzaminów.

Wytyczne zostały opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Matura ma się rozpocząć 8 czerwca.