Pabianice leżą na Garbie Łódzkim, zwanym potocznie Wyżyną Łódzką. Najwyżej w naszym mieście mieszka się przy Nowowolskiej nieopodal „żwirowni”. Tutaj jest 207,6 metrów n.p.m. Wysoko jest też na Borowej – 200 m. To sporo, bo najniższy punkt, to dorzecze Dobrzynki w Rypułtowicach. Jest aż 36 metrów niżej, bo na wysokości 170 m. Nawet droga z Pabianic do Konstantynowa została usypana 16 metrów wyżej.
Dobrzynka wpływa do Pabianic w okolicach Sereczyna (185,6 m n.p.m.). Gdy wpada do Lewityna, ma 180 m. Potem przepływa przez Bulwary (177 m), by w Parku Słowackiego płynąć na wysokości 175 m. Alejki w parku leżą dwa metry wyżej.
Wysoko jest na Zatorzu. Tutaj na skrzyżowaniu Karniszewickiej z Jaworową jest aż 197 m n.p.m. Park Wolności leży na 190,5 m.
- Zielona Górka przy Zielonej ma 194 metrów nad poziomem morza, a skwerek z przystankiem PKS przy Partyzanckiej - 182 m – wylicza Renata Sielczak, architekt miejski.
Zdecydowanie niżej jest na Bugaju V, tutaj na skrzyżowaniu Wajsówny i Smugowej mamy 181 m n.p.m. Na skrzyżowaniu Nawrockiego z Grota-Roweckiego jest już 185,72. Wystarczy przenieść się na skrzyżowanie z ulicą Bugaj, by znaleźć się na 178 m.
Stare Miasto jest położone wyżej. Kościół Floriana przy zbiegu Warszawskiej i Kaplicznej stoi 189,5 m n.p.m., a Szkoła Podstawowa nr 17 na wysokości 191,5. Trzy metry wyżej jest przystanek tramwajowy na skrzyżowaniu Warszawskiej z Nawrockiego. Aż osiem metrów niżej jest skrzyżowanie Nawrockiego z Piotra Skargi (186 m n.p.m.).
Gdzie leżą Pabianice? Wzniesienia Łódzkie, Wysoczyzna Łódzka lub Garb Łódzki to prawidłowe określenia geograficzne miejsca naszego miasta. To tak zwana potocznie Wyżyna Łódzka, która w najwyższych punktach ma około 300 metrów powyżej poziomu morza. Częściowo sztucznie usypana Najwyższa Rudzka Góra w Łodzi ma tylko 230 metrów n.p.m.