Zgodnie z nowelizacją ustawy dotyczącej rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, teraz państwo dofinansuje również zakup z rynku wtórnego.

- Zmiany są bardzo korzystne i już spowodowały spory ruch w sprzedaży mieszkań – twierdzi JakubWyrębski, właściciel firmy JW Consulting. - Nowych mieszkań w Pabianicach w sprzedaży jest stosunkowo niewiele w porównaniu do rynku wtórnego.

Dopłaty dotyczą powierzchni do 50 metrów kw. w przypadku mieszkań i 100 metrów kw. domów jednorodzinnych. W przypadku rodzin, które mają trójkę lub więcej dzieci, odpowiednio 65 i 110 m kw. Maksymalna powierzchnia nie może przekroczyć 75 metrów kw. lub 85, jeśli rodzina ma trójkę dzieci. W przypadku domu jednorodzinnego dopłaty obejmują powierzchnię do 100 m kw. lub 110 (trójka dzieci).

Kredyt jest dla każdego, kto ma mniej niż 35 lat. Mieszkanie, które kupują, musi być pierwsze w ich życiu. W ramach programu mogą go zaciągnąć zarówno małżeństwa, pary przed ślubem jak i single.

Kredyt musi być zaciągnięty na minimum 50 proc. wartości nieruchomości i przynajmniej na 15 lat. W przypadku Pabianic do cena za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym nie może być wyższa niż 3.975,45 zł., a na rynku wtórnym 3.252,60 zł.

W programie „Mieszkanie dla Młodych” wysokość dopłaty zależy od tego, czy wnioskodawca wychowuje dzieci, czy nie. Zarówno singiel, jak i małżeństwo bezdzietne dostaną takie samo dofinansowanie. Wynosi 10 procent. Natomiast rodzina wielodzietna otrzyma aż 30 procent dofinansowania.

- Obecnie banki wymagają wkładu własnego. Wynosi on około dziesięciu procent – tłumaczy konsultant finansowy. - Dofinansowanie przyznawane przez rząd pokrywa właśnie ten wkład własny.

Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku, bo od stycznia 2016 roku ma wzrosnąć wymagana kwota wkładu własnego.

- Wystarczy złożyć wniosek do końca roku. Cała procedura przyznania może się dziać po nowym roku. Mimo tego klienta będą obowiązywały warunki z roku, w którym złożył wniosek – mówi.

Przykładowo: w przypadku kredytu na mieszkanie warte 195.000 zł o powierzchni 60 m kw. na rynku wtórnym, zaciągany na 30 lat. Dla singla przy wkładzie własnym w wysokości 21.000 zł. I dofinansowaniu ze Skarbu Państwa w wysokości 18.070 zł. Rata kredytu wyniesie w okolicach 700 zł. Dla rodziny z trojgiem dzieci przy tym samym wkładzie własnym dofinansowanie ze Skarbu Państwa wynosi 65.052 zł, a rata będzie niższa o przeszło 200 zł. Wyniesie ok. 490 zł.