O funkcjonowaniu sądów w Polsce i całego wymiaru sprawiedliwości mówił dziś minister Krzysztof Kwiatkowski na spotkaniu z mieszkańcami Pabianic i okolicy. Do sali kominkowej w Starostwie przyszło około 40 osób. Większość to byli politycy i urzędnicy. Wśród miłośników Platformy Obywatelskiej znalazło się też dwóch członków PiS - Waldemar Flajszer i Robert Rządziński. Byli też obecni: prezydent Zbigniew Dychto, prokurator rejonowy Krzysztof Ankudowicz i wójt Ksawerowa Maria Kopczewska. Obecny był też emerytowany prezes Philipsa Andrzej Moszura, obecny prezes ZWiK Rafał Kunka, prezes MZK Jarosław Habura i były prezes PaFaNy.

Spotkanie poprowadził starosta Krzysztof Habura.

- Często na spotkaniach słyszę, że narzekacie na długość oczekiwania na rozpoczęcie spraw sądowych i na długość trwania spraw sądowych. I macie rację. To się musi zmienić. Czeka nas reforma sądownictwa - mówił Kwiatkowski. - Uważam, że parlamentarzyści powinni obniżyć taksę komorniczą, bo ten problem dotyczył na przykład waszego szpitala. W zeszłym roku wpłynęło do mnie 30.000 skarg na działania sądów i prokuratur w Polsce. Jeżeli nie przeprowadzimy reformy sądownictwa, to za moment wszyscy będziemy niezadowoleni z pracy wymiaru sprawiedliwości.

Od 1 stycznia jesteśmy jednym z 4 krajów Unii Europejskiej, którego mieszkańcy mogą korzystać z e-sądów. Jest to wygodne zwłaszcza dla małych firm, które potrzebują jak naszybciej odzyskać pieniądze od kontrahenta, który nie chce zapłacić faktury.

- Przez 5 miesięcy tego roku przez Internet skorzystało z e-sądu 200.000 Polaków - wylicza Kwiatkowski. - Wygląda to tak, że wniosek składa się przez Internet. Sąd też przez Internet rozpatruje sprawę. Od wyroku można odwołać się przez Internet lub tradycyjnie przez sąd. Tylko 2 procent osób odwołało się od tych wyroków.

16 czerwca Polacy uzyskali możliwość dostępu do ksiąg wieczystych przez Internet.

- Nie wychodząc z domów wszyscy mieszkańcy powiatu pabianickiego mogą sprawdzić księgi wieczyste - wyjaśniał. - Nie przez nazwisko czy adres, ale przez numer księgi wieczystej.

Przez pierwsze 3 dni pół miliona Polaków skorzystało z tej możliwości i sprawdziło swoje księgi wieczyste. Możemy to zrobić na stronie: ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

Kwiatkowski zapowiedział też, że w sądach będzie elektroniczny zapis podczas spraw sądowych.

- Nie będzie możliwości zaskarżyć jako błąd protokolanta złego zapisu wypowiedzi świadka lub oskarżonego. Będzie mniej skarg - wyjaśniał. - W Hiszpanii, gdzie już działa taki system, o 40 procent skrócił się czas trwania spraw sądowych, niż to było wtedy, gdy zeznania notował protokolant.

Spotkanie z ministrem trwało 45 minut. Potem pojechał do Łasku.