Sanepid już nie będzie udzielał informacji. Dlaczego? Aby nie było dezinformacji. Tak uważa Ministerstwo Zdrowia. To oni jako jedyni mają mieć prawo do informowania o sytuacji epidemiologicznej. W tym celu powstała strona z bazą danych na której są publikowane codzienne raporty dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Dane pochodzą z systemu EWP. Raporty są dostępne pod adresem internetowym www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2.

Nie są to jednak dane szczegółowe, a wybiórcze. Dowiadujemy się z nich jedynie, że we wtorek w powiecie pabianickim odnotowano 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem Covid – 19 oraz że nie doszedł żaden zgon z tego powodu. Do tej pory dostawaliśmy dane dotyczące liczby ozdrowieńców, odnotowanych dotąd przypadków, osób objętych kwarantanną, a także ognisk zakażenia na naszym terenie. Mieliśmy również dane dotyczące wieku osób zakażonych, czy zmarłych w wyniku Covid-19.

Sanepidy nie mogą jednak już informować o sytuacji w swoim regionie.

- Otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa Zdrowia i mamy zakaz podawania jakichkolwiek informacji mediom – powiedziała Małgorzata Sumińska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pabianicach.

O sytuacji nie informuje już również Urząd Wojewódzki w Łodzi. Do tej pory otrzymywaliśmy szczegółowe raporty dotyczące ogólnej sytuacji w województwie oraz w poszczególnych powiatach. Dane te były zazwyczaj z jednodniowym lub kilkudniowym opóźnieniem, były jednak szczegółowe. Rzeczniczka wojewody każdego informowała o zgonach z powodu Covid-19 podająć płeć i wiek osoby zmarłej, a także informując w którym szpitalu zmarła i z jakiego powiatu pochodziła.

Powodem zmian wprowadzonych przez rząd są duże rozbieżności w danych lokalnych stacji sanepidu i rządowych.

Z przekazywanych przez rząd raportów jak na razie nie mamy dokładnego oglądu obecnej sytuacji epidemiologicznej ani w województwie, ani w poszczególnych powiatach. Czy to się zmieni? Czy będziemy informowani o szczegółach? Czas pokaże.