W jej skład wchodzą reprezentanci poszczególnych pabianickich szkół ponadpodstawowych: Dorota Becht (Gimnazjum nr 1), Katarzyna Popławska (Gimnazjum nr 2), Amelia Malinowska (Gimnazjum nr 3), Krystian Malinowski (Gimnazjum a'Paulo), Maciej Kokot (I LO), Dominika Rydygier (II LO), Dawid Grzegorz (LO a' Paulo), Marcin Micielski (Zespół Szkół nr 1), Joanna Grala (Zespół Szkół nr 2) oraz Marta Szuberska (Zespół Szkół nr 3).
Poprzednia rada młodzieżowa działała pod egidą dorosłej Rady Miejskiej. Ta stanowić ma rodzaj społecznych doradców prezydenta do spraw młodzieży. Jej kadencja będzie trwała rok.
- Nie chcę, żeby ta forma naszej współpracy była zinstytucjonalizowana. Chcę mieć kontakt z wami, a wy zgłaszać powinniście problemy i tematy ważne dla młodzieży, waszych środowisk, szkoły. Ale nie w ten sposób, że przyjdziecie z nimi i zostawicie, tylko tak, abyśmy razem mogli szukać ich rozwiązań i zastanowić się, co jest możliwe, a co musi poczekać, bo nie ma na to na przykład pieniędzy lub jest nierealne - powiedział na spotkaniu z młodzieżą prezydent Zbigniew Dychto.
Prezydent pytał młodych ludzi, co chcieliby zmienić w Pabianicach. Zgłoszono miedzy innymi pomysł utworzenia skateparku, nowego kina, czy modernizacji Strzelnicy.
W dniach 9-13 marca młodzieżowa rada zobaczy się z młodymi ludźmi z Litwy, Bułgarii i Włoch, którzy będą gościć w naszym mieście w ramach wymiany młodzieżowej. W kwietniu pojedzie na ogólnopolską konferencję, aby spotkać się z innymi działającymi w ten sposób grupami z innych miast.
Radę będzie wspierał koordynator Paweł Piech z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, działającego w Miejskim Centrum Pomocy Społecznej przy ul. Partyzanckiej.