Od dyrektorów pabianickich szkół ponadpodstawowych wpływają ustne zapytania o możliwość ograniczenia lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo.

– Rozważamy wystąpienie o zgodę do biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego – tłumaczy Joanna Kupś, rzeczniczka Starostwa.

Trwają analizy dotyczące oszacowania wyników naboru na rok szkolny 2019/2020.

– Szacujemy liczbę uczniów, którzy będą chcieli podjąć naukę w klasach pierwszych naszych szkół. Sprawdzane są również warunki lokalowe w tych szkołach – dodaje rzeczniczka.

Obecnie w szkołach średnich mamy 93 oddziały, w tym: I LO – 15 oddziałów, II LO – 19 oddziałów, ZS nr 1 – 16 oddziałów, ZS nr 2 – 25 oddziałów i ZS nr 3 – 18 oddziałów.

– Trudno przewidzieć, jak to się ukształtuje w roku szkolnym 2019/2020, niemniej jednak liczba oddziałów może wzrosnąć nawet o 23 – nie ukrywa pracownica Starostwa.

O zmniejszeniu ilości godzin religii w szkołach nie decyduje dyrektor danej placówki, a kuria. Na wniosek Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, arcybiskup Grzegorz Ryś zgodził się, by w kilkunastu łódzkich szkołach było mniej religii. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w innych regionach kraju dyrektorzy szkół myślą o podobnych rozwiązaniach, jednak nie wszędzie zostaną one wdrożone. Abp Sławoj LeszekGłódź, metropolita gdański negatywnie ocenia taki pomysł i najprawdopodobniej nie zostanie on zrealizowany na terenie jego diecezji.

Ilu uczniów w poszczególnych szkołach średnich w Pabianicach chodzi na religię:

I LO – ok. 80 procent;

II LO – są 2 klasy, w których 100 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Są też klasy, w których uczęszcza na religię po kilku uczniów np. 8-9. Najwięcej uczniów na religię uczęszcza w kl. 1 (81 proc.), najmniej w kl. 3 (53 proc.), w kl. 2 (57 proc.);

ZS nr 1 – między 60 a 70 proc.;

ZS nr 2 – ok. 60 proc.;

ZS nr 3 – ok. 60 proc.

 

O tym, czy dyrektorzy pabianickich szkół ponadpodstawowych rozważają zmniejszczenie ilości godzin religii, przeczytacie we wtorkowym wydaniu Życia Pabianic.