Bardzo dobra średnia ocen i nagrody w olimpiadach szkolnych - to minimum, by dostać stypendium "Daję Ci Szansę". Stypendium ruszyło w 1999 r. Co robią dziś pierwsi laureaci?


Komputerowiec na desce

- Byłem bardzo zaskoczony. Sądziłem, że są lepsi ode mnie - mówi skromnie Jacek Kowalczyk, pierwszy wybitnie zdolny uczeń, nagrodzony przez kapitułę stypendium "Daję Ci Szansę".

To było w 1999 r. Jacek skończył wtedy szóstą klasę w Szkole Podstawowej nr 17. Co miesiąc przez okrągły rok dostawał 250 zł.

- Połowę pieniędzy wydałem na wymarzony płaski monitor. Za resztę kupiłem sprzęt do snowboardu - wspomina stypendysta.

Jest zafascynowany komputerami. Przed monitorem siedział, zanim nauczył się poprawnie wymawiać słowo "komputer". Jego rodzice - Małgorzata i Marek, są informatykami.

- Dzisiaj przy klawiaturze spędzam kilka godzin dziennie - opowiada. - Najbardziej kręci mnie tworzenie stron internetowych.

Szusowania na desce snowboardowej nauczył się 6 lat temu. Do tej pory zjeżdżał z górskich stoków w Wiśle i Austrii.

Jacek uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym, w klasie matematyczno-informatycznej.

- Zostanę informatykiem - planuje. - Po maturze zdam na Politechnikę Łódzką.


Spec od wielkich wyzwań

Studia informatyczne na łódzkiej "polibudzie" planuje też Michał Grala.

- Wiem, że sporo tam wymagają, ale lubię wielkie wyzwania - uśmiecha się chłopak.

Michał to drugi wybitnie zdolny uczeń nagrodzony w 1999 r. Jego stypendium ufundowali szefowie Pabianickiej Fabryki Narzędzi. Przez rok wypłacali mu 300 zł miesięcznie.

- Wystarczyło na komputer, o którym marzyłem od lat - wspomina.

Był jednym z najzdolniejszych uczniów w SP 9, a potem w Gimnazjum nr 2. I to pomimo ciężkiej, przewlekłej choroby.

- Urodził się z poważnym niedowładem lewej nogi, wadą serca i kręgosłupa. Chodzi o kulach - opowiada Joanna Grala, mama Michała. - Nieraz więcej czasu spędzał w klinikach i sanatoriach niż w szole.

Michał kończy pierwszą klasę w Liceum im. św. Wincentego a'Paulo.

- Nareszcie byłem w szkole pełny rok. Mam przyjaciół. Chodzimy razem do kina, na lody - cieszy się.


***
Oni dostali szansę:

Stypendium "Daje Ci Szansę" do tej pory otrzymali: Aleksandra Pawłowska, Dominika Rydz, Agnieszka Śpionek, Michał Kozłowski, Michał Kudliński, Robert Rosiak, Kacper Płusa, Wojciech Otomański, Tomasz Pabich.


***
Stypendium "Daję Ci Szansę" jest przyznawane od 4 lat. To wspólna inicjatywa prezydenta Pabianic i naszej gazety - Życia Pabianic. Kandydatów do stypendium - wyjątkowo zdolnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów - mogą zgłaszać dyrektorzy szkół, nauczyciele, trenerzy, opiekunowie, a nawet mamy, babcie i sąsiedzi. Wystarczy opisać osiągnięcia kandydata, a zgłoszenie dostarczyć do Wydziału Infrastruktury Urzędu Miejskiego (ul. Zamkowa 16) lub do redakcji Życia Pabianic (ul. Zamkowa 4). Termin składania wniosków mija 30 czerwca. Wyniki będą ogłoszone we wrześniu.


***
Stypendystą, ale Rady Ministrów, jest pabianiczanin Bartosz Miękina - zapaśnik PTC. Ma 17 lat. Uczy się w Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Na stypendium zapracował świetnymi wynikami w nauce (średnia ocen 5,0) i sporcie. Jest wychowankiem trenera Pawła Triemera.