11 listopada (poniedziałek) przed kościołem św. Mateusza zbiorą się poczty sztandarowe. O 9.30 zacznie się uroczysta msza święta z udziałem Orkiestry Dętej OSP i chóru akademickiego „Incanto”. Później uroczystości przeniosą się przed pomnik Legionisty. Złożą kwiaty. Będą przemówienia.

Po apelu delegacje przemaszerują do Zamku, gdzie zostanie otwarta wystawa poświęcona 80. rocznicy odsłonięcia Pomnika Niepodległości, który został wybudowany w 1933 r., zniszczony w 1939 r. i odbudowany w 1989 r. Wystawę będzie można obejrzeć w Zamku (Stary Rynek 1) na I piętrze w dwóch salach. Będzie czynna do 28 lutego 2014 r.

 
 Sztafeta Niepodległości to bieg na trasie Dobroń - Pabianice. Rozpocznie się 11 listopada o godz. 8.15 na placu przed kościołem w Dobroniu. Wcześniej dla uczestników biegu zostanie odprawiona krótka msza św., która rozpocznie się o godz. 7.30. Biegacze pokonają trasę o długości prawie 11 kilometrów z Dobronia poprzez Chechło II, Chechło I do naszego miasta. W Pabianicach sztafeta pojawi się ok. godz. 10.30, tj. w czasie, kiedy zakończy się msza św. w kościele św. Mateusza. Następnie uczestnicy biegu wezmą udział w zaplanowanych punktach programu przed pomnikiem Legionisty.
 
W sztafecie może wziąć udział każdy, kto skończył 14. rok życia i ma aktualne badania lekarskie umożliwiające start w takim biegu. Cała trasa została podzielona na cztery etapy, z których najdłuższy ma 4.200 m. Uczestnicy mogą biec tylko jeden etap, zaś resztę trasy pokonać w samochodzie. Organizatorom zależy na tym, aby najwięcej osób wzięło udział w ostatnim etapie - sprzed kościoła NMP Różańcowej, ulicą Zamkową do kościoła św. Mateusza. Każdy uczestnik jest mile widziany z flagą narodową lub w patriotycznych koszulkach.