Dojazd z centrum Pabianic na dworzec Łódź Fabryczna zajmie nam 1 h 15 min - 1 h 20 min. Czeka nas podróż tramwajem "41" do Łodzi, a potem przesiadka w autobus albo kolejny tramwaj.

Od marca miało się to zmienić, bo na nowy dworzec miały nas zawieźć busy. Okazuje się jednak, że żaden z prywatnych przewoźników nie zgłosił zmiany trasy.

- Nie potrafię powiedzieć, czy będziemy realizować kursy na dworzec Fabryczny – przyznaje Paweł Biniecki z firmy Polmix, która realizuje kursy busów na trasie Łódź - Pabianice.  - Jest problem z przystankami po drodze.

Przewoźnik tłumaczy, że jadąc z Pabianic do Łodzi od przystanku Politechniki/Radwańska aż do dworca bus nie mógłby się zatrzymać na żadnym przystanku. A to, jak twierdzi Biniecki, się nie opłaca.

Do wakacji raczej więc na dworzec busem nie dojedziemy. Przewoźnicy mogą zmieniać rozkłady jazdy 4 razy w roku, co kwartał. Ostatnie zmiany zatwierdzono od 1 marca. Ci, którzy zgłoszą teraz chęć zmiany trasy, na decyzję poczekają do czerwca.

Dwóch kolejnych przewoźników: Adam Giercarz i MS Kris także przyznają, że bez pośredniego przystanku nie są chętni, by wydłużyć trasę.

- Nie możemy dostać przystanku przy Centralu. Mogą się tam zatrzymywać tylko autobusy nocne – mówi Krzysztof Giercarz z firmy MS Kris.

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Adam Giercarz zapewnia, że przewoźnicy walczą o dodatkowy przystanek przy Galerii Łódzkiej.

- Pracujemy nad tym intensywnie. Może dostaniemy zgodę – mówi.