Kilka tygodni temu utworzenie oddziału zakaźnego w Pabianickim Centrum Medycznym zlecił Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki. Powstał niemalże natychmiast.

- Szpital ma zapewnić 6 łóżek izolacyjnych dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 65 łóżek obserwacyjno-zakaźnych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, w tym 6 łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej – informował wojewoda.

- Dostaliśmy decyzję administracyjną, którą musieliśmy zrealizować. Wywiązaliśmy się z tego – odpowiada Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno – technicznych w PCM.

Oddział zakaźny powstał na dotychczasowej rehabilitacji. Szybko wypełnił się po brzegi. Trudno było znaleźć tam wolne miejsce dla kolejnych osób wymagających hospitalizacji w wyniku zakażenia koronawirusem Covid – 19. W drugiej połowie listopada sytuacja zaczęła robić się bardziej stabilna. W czwartek (19 listopada) zajęte były 43 z 59 łóżek.

- To jest światełko w tunelu – dodaje Adam Marczak. - Sytuacja delikatnie się unormowała.

Poza rehabilitacją, której obecnie PCM nie prowadzi, placówka funkcjonuje „prawie” normalnie. Oznacza to, że świadczy wszelkie usługi w przypadku zagrożenia życia. Wtedy wykonywane są zabiegi i operacje ortopedyczne i chirurgiczne. Od poniedziałku (16 listopada) działa również Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Nie są natomiast wykonywane zabiegi, które były zaplanowane wcześniej. Te zostały przełożone na odleglejsze terminy.

- Obecnie nie jest planowane poszerzanie bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19 w Pabianickim Centrum Medycznym, jednakże ostateczne decyzje będą podejmowane w zależności od dynamiki sytuacji epidemicznej – informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.

- Jeśli taka decyzja zapadnie będziemy musieli się do niej dostosować – mówi Marczak. - W decyzji jest określony czas jaki na to mamy. Wcześniej nikt z nami tego nie konsultuje. Gdybyśmy dostali taką decyzję wszystkie oddziały musiałyby stać się zakaźne i nie moglibyśmy świadczyć tych usług, które świadczymy obecnie.