To nie pierwszy wyjazd uczniów na praktyki zagraniczne. Ten różni się jednak od poprzednich, bo obowiązuje wiele obostrzeń. Dwa dni przed wyjazdem odbyła się akcja testowania ich w kierunku Covid-19. Gdyby okazało się, że ktoś jest zakażony nie mógłby wyjechać.

Grecja

- Wtedy uruchamiamy listę rezerwową. Są osoby, które dowiadując się nawet zaledwie kilka godzin wcześniej, że mogą jechać, wskakują w to miejsce – informuje Agnieszka Kulpińska-Górska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 3.

Uczniowie musieli zarejestrować się na specjalnej stronie rządowej i wypełnić protokół. Dzięki temu uzyskali kod QR podróżnego. Bez tego w tym roku wyjazd byłby niemożliwy.

Grecja

Praktyki zorganizowane są w dwóch turach po 41 osób. Pierwsza z nich składała się z uczniów klas o profilu hotelarskim i usług fryzjerskich. W drugiej turze pojechali uczniowie klasy logistycznej oraz fotografii i multimediów. Praktyki trwają dwa tygodnie, a uczestnicy mieszkają w hotelu w Leptokarii. To kurort położony w pobliżu Masywu Olimpu.

- Podczas wyjazdu praktykanci zdobywają wiedzę w zawodzie, a także z zakresu kultury oraz języka greckiego. Staże zawodowe odbywają się na terenie hotelu lub organizowane są praktyki wyjazdowe do pobliskich miejscowości – wyjaśnia dyrektorka ZS 3.

Grecja

Taka nauka to przyjemność

Hotelarze na praktykach zajmują się obsługą gości hotelowych, recepcji i kuchni.

- Było wiele nowych rzeczy takich jak zapoznanie z systemem rezerwacji, czy kodowanie kart dla gości hotelowych – mówi Karolina Gajzler z klasy hotelarskiej.

W tym roku uczniowie z ZS3 zostali wyróżnieni.

- Nasi uczniowie pierwszy raz w historii hotelu, mimo że byli tylko na praktykach, mogli obsługiwać również prywatnych gości hotelowych – chwali uczniów Anna Szynkiewicz, opiekunka grupy. - Do tej pory obsługiwali tylko praktykantów. Zostali docenieni, bo świetnie posługiwali się językiem angielskim, a do tego bardzo dobrze się prezentowali.

Dużo szkoleń

Technicy fryzjerstwa uczą się fachu od najlepszych greckich fryzjerów i barberów.

- To były dwa intensywne tygodnie. Uczyliśmy się wszystkiego od koloryzacji przez skomplikowane strzyżenia. Brakuje jeszcze wyrobić sobie rękę i można podążać w tym kierunku – mówi Milena Siubdzia z klasy fryzjerskiej.

Grecja

Fotograficy robią zdjęcia pod okiem fachowców pięknym, nadmorskim terenom. Logistycy doskonalą swoje umiejętności pracy w Excelu oraz w programach magazynowych. Dla nich organizowane są wycieczki do greckich firm, w których poznają metody ich pracy.

Wiele zobaczyli

Poza nauką wyjazd do Grecji na praktyki to także poznawanie kultury tego kraju.

- Bardzo podobał mi się wyjazd na Stary Panteleimon. Cała wioska pachnie ziołami, do tego degustowaliśmy się lokalnymi specjałami – mówi Milena.

- Mi najbardziej podobał się rejs statkiem na wyspę Pagasitikos. Na statku jedliśmy pyszne tradycyjne greckie specjały. Również ciekawa była wycieczka do wąwozu Enipeas, gdzie widzieliśmy wodospady Zeusa. Widok był cudowny – dodaje Karolina Gajzler.

Byli też w miejscowości Litochoro. Zwiedzali Thessaloniki i klasztor w Meteorach.

Przez cały pobyt pogoda dopisywała. Uczniowie korzystali z basenów i brali udział w grach integracyjnych.

- Wreszcie mogli być razem i cieszyć się wspólnymi chwilami – podkreśla Anna Szynkiewicz, pedagog szkoły. - To był cudowny czas, który będzie źródłem miłych wspomnień.

Uczniowie biorą udział w stażach zawodowych w ramach programu Erasmus Plus 2020. Mają zagwarantowany przejazd, pobyt z wyżywieniem i kieszonkowe. Z każdą grupą jedzie po czterech opiekunów ze szkoły.