W szpitalu stanie nowe urządzenie do diagnostyki.

Ponad 2 miliony zł będzie kosztować tomograf komputerowy, który jeszcze w tym roku kupi pabianicki szpital. Milion da minister zdrowia. Resztę szpital będzie spłacał w comiesięcznych ratach przez 5 lat.

- W ciągu roku ponad tysiąc naszych pacjentów wymaga badania tomografem komputerowym - mówi Jacek Dyba, wicedyrektor szpitala. - W tym celu są oni przewożeni do innych szpitali. Na wykonanie badania czeka się czasami tydzień, a nawet dłużej, bo takie są kolejki. Za wykonaną usługę musimy zapłacić. Na dodatek nie zawsze stan zdrowia pacjenta pozwala na transport.

Tomograf stanie w zakładzie rentgenodiagnostyki na I piętrze. Właśnie rozpoczął się remont pomieszczeń. Za adaptację zapłacą sponsorzy - pabianicka Polfa i ksawerowski Adamed.

- Skoro będzie tomograf, szpital będzie mógł uzyskać na przyszły rok lepszy kontrakt z łódzkiej kasy chorych - dodaje Dyba. - Skorzystają na tym wszyscy pacjenci.


Co to jest tomograf komputerowy?
Tomograf to przyrząd służący do otrzymywania obrazów przekrojów poprzecznych ciała. Można tomografem "prześwietlić" pacjenta od stóp do głów, robiąc zdjęcia warstwami. Ten sposób pozwala "oglądać" pacjenta od środka, bo działanie tomografu polega na skanowaniu ciała dwiema przecinającymi się wiązkami. Tomografia komputerowa jest najbardziej przydatna przy rozpoznawaniu chorób ośrodkowego układu nerwowego i narządów miąższowych jamy brzusznej.