Spór wybuchł w zeszłym tygodniu, podczas zebrania Rady Rodziców.

- To świecka szkoła i powinna mieć świeckiego patrona - argumentowała jedna z mam. - A gdzie tolerancja dla dzieci innych wyznań? Wiem, że są w mniejszości, ale to nie znaczy, że szkoła ma nie być dla nich.

- Nie negujemy autorytetu Ojca Świętego. Nie podoba nam się sposób, w jaki próbuje się narzucić jego kandydaturę - wtórował jeden z ojców.

- W mieście jest ulica Jana Pawła II, papież jest honorowym obywatelem Pabianic. Czy my przypadkiem nie wyświechtamy w ten sposób ostatniego autorytetu? - pytał kolejny ojciec.

Dyrektorka szkoły Agnieszka Wasilewska-Wincek przyznaje, że nie spodziewała się takiej burzy wokół kandydatury Jana Pawła II.

- Kontrowersje są dowodem na to, że trzeba rozmawiać - mówi. - Dyskusja jest otwarta. Jeszcze nic nie jest przesądzone.

Kandydaturę Jana Pawła II zgłosił ksiądz prałat Ryszard Olszewski, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego.

- Jan Paweł II jest niekwestionowanym autorytetem moralnym. Kochają i cenią go ludzie na całym świecie. Jego imię przybrało już ponad dwieście szkół w Polsce - mówi proboszcz. - Jestem zdziwiony, że w Pabianicach ktoś protestuje.

O tym, by Gimnazjum nr 1 nosiło imię Jana Pawła II, proboszcz już 4 lata temu rozmawiał z ówczesnym dyrektorem szkoły - Zdzisławem Muszyńskim.

- Wtedy mój pomysł nie wypalił. Mam nadzieję, że uda się teraz - dodaje ksiądz.

Przeciwnicy papieża-patrona mają swoich kandydatów. Wśród propozycji wymieniają nazwiska znanych pabianiczan. Są to między innymi: przedwojenna nauczycielka Helena Salska, muzycy - Henryk Debich i Karol Nicze. Są też niekojarzeni z Pabianicami kandydaci: lekarz i piewca Tatr Tytus Chałubiński oraz… muzyk Czesław Niemen.

- Na razie wiemy tylko jedno: gimnazjum nie będzie nosić imienia Komisji Edukacji Narodowej, patrona podstawówki, która była tu wcześniej - mówi Agnieszka Wasilewska-Wincek. - Patron nie może być bezosobowy. To powinna być postać, z której młodzież mogłaby brać przykład. Papież jest kimś takim.

Jan Paweł II podzielił też młodzież.

- Jest dla nas wzorem. To najlepszy patron, jakiego moglibyśmy mieć - mówi jedna z gimnazjalistek.

- Chodzę do świeckiej szkoły. Dlaczego patronem ma być głowa kościoła katolickiego? - odparowuje jej koleżanka z klasy.

W zeszłym tygodniu uczniowie wypełnili ankietę. Odpowiedzieli na 3 pytania: Czy Jan Paweł II jest dla ciebie autorytetem? Czy uważasz, że patronem szkoły powinien zostać Jan Paweł II? Czy wartości ukazane przez Jana Pawła II są dla Ciebie wzorem do naśladowania? Większość uczniów na wszystkie pytania odpowiedziała: "tak". Przeciwko papieżowi było 50 dzieci.

Dyrekcja szkoły zaplanowała otwartą debatę. Przeciwnicy i zwolennicy Jana Pawła II zmierzą się w niej na argumenty.

- Zorganizujemy ją w kwietniu - zapowiada dyrektorka Gimnazjum nr 1.