Rak jelita grubego dopada nas coraz częściej.

- W Polsce co drugi przypadek tej choroby wykrywamy zbyt późno,
w stadium zaawansowanym, bardzo często już z objawami niedrożności przewodu pokarmowego. A to uniemożliwia skuteczne leczenie - wyjaśnia chirurg Dariusz Fisiak, specjalista od kolonoskopii. - Rak jelita grubego wywodzi się z gruczolaków zwanych polipami, czyli guzami łagodnymi.

Cykl przemiany złośliwej gruczolaków trwa od 7 do 13 lat.

- Przyczyny zbyt późnego wykrywania tego nowotworu leżą po stronie pacjentów, którzy unikają badań i bagatelizują objawy - dodaje Fisiak.
Aby zmniejszyć zachorowalność i poprawić wyniki leczenia, wprowadzono badania wykrywające raka w jego wczesnym, wyleczalnym okresie.

Do takich badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, a także osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie co najmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

Program badań jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, a koordynatorem jest Klinika Gastroenterologii Instytutu Onkologii w Warszawie.
Pełen zabieg w pabianickim szpitalu (z usunięciem polipów) jest bezpłatny. Nie płacą nawet osoby nieubezpieczone.

- Zmiany przednowotworowe w jelicie grubym są prawie dwa razy częstsze u mężczyzn niż u kobiet - ostrzega Fisiak. - Zostało to potwierdzone po badaniach we wszystkich ośrodkach, które brały udział w tym programie.

Na bezpłatne badania kolonoskopii zaprasza Pracownia Endoskopii
w szpitalu miejskim przy ul. Jana Pawła II 68.
Zapisy i informacje pod tel. 042 22 53 838