Zaczęła od podglądania.

- Jeździłam z mężem po świecie i patrzyłam jak gra - wspomina. - W końcu odważyłam się wziąć kij do rąk. Po pierwszym uderzeniu wiedziałam, że to sport dla mnie.

Choć gra zaledwie od trzech lat, wywalczyła prawie 20 pucharów. Jest jedną z najlepszych golfistek w Łódzkiem. Gładko wygrała mistrzostwa Polski adwokatów i niedawne mistrzostwa Łodzi w Woli Błędowej koło Strykowa.

Golf to sport dla opanowanych i cierpliwych. Liczą się silne ramiona i nadgarstki, technika i zegarmistrzowska precyzja.

- Trzeba się maksymalnie skoncentrować, zgrać mózg z ciałem - opowiada Dorota.

W polu jest 18 dołków. Najlepsi zawodnicy świata wbijają do nich piłkę, uderzając zaledwie 72 razy. Zajmuje to 5-6 godzin. Utrudnieniem są "bunkry" z piaskiem, gęste krzaki, rozlewiska.

Graczy obowiązuje dżentelmeńska etykieta.

- Nie można krzyczeć, nie wolno głośno rozmawiać, gdy przeciwnik szykuje się do uderzenia - opowiada Dorota.

Na polu nie wypada pokazać się w dżinsach lub dresie.

- Obowiązuje koszulka z kołnierzykiem i długie spodnie, najlepiej w kratkę. Do szortów trzeba założyć kolanówki - dodaje golfistka. - Nosi się wyłącznie buty z kolcami.

Zawodnicy taszczą aż 14 kijów. "Irony" (żelaza) lub "woody" (drewna) służą do dalekich silnych uderzeń. "Putterami" wbija się piłkę do dołków na "greenach" (miejscach, gdzie trawa jest króciótko przycięta).

Dorota i jej mąż - Michał, spędzają z kijem w ręku każdy weekend.

- Rodzina i przyjaciele przyzwyczaili się, że trudno zastać nas w domu - dodaje.

Sezon trwa od marca do listopada. Graczy nie odstrasza ani silny wiatr, ani ulewny deszcz.

- Nie ma złej pogody dla golfistów. Jest tylko niewłaściwy ubiór - uśmiecha się Dorota.

Dlatego w opasłych torbach zawodników oprócz kompletu kijów i woreczka z piłkami jest ciepły sweter i nieprzemakalny płaszcz.

- To więcej niż sport. To sposób na życie - uważa Dorota Dąbrowska. - Razem z Michałem postanowiliśmy zarabiać na naszym hobby.

W Łodzi Dąbrowscy otworzyli centrum golfa. Handlują sprzętem. Postawili też symulator gry.

- Można w nim zagrać nawet na Hawajach - opowiada Dorota.


***
Pierwszą wzmiankę o golfie odnaleziono w Holandii. Pochodzi z 1360 r. Najbogatszym sportowcem na świecie jest golfista Tiger Wood. Pionierami golfa w Polsce są: aktor i reżyser Andrzej Strzelecki oraz spec od telewizyjnych teleturniejów Wojciech Pijanowski.