W związku ze śmiertelnie niebezpieczną modą na nieszczepienie dzieci, systematycznie rośnie zachorowalność na różnego rodzaju choroby, które jeszcze do niedawna występowały w Polsce sporadycznie.

Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci? Boją się, że szczepionki mogą wywoływać autyzm, ADHD lub alergię… A skutki nieszczepienia są tragiczne. Ostatnio Państwowy Zakład Higieny (PZH) ostrzegał przed zagrożeniem epidemią odry w Polsce. Dlaczego? W 2017 r. zaszczepiono jedynie 93 proc. maluchów, a bezpieczny próg wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynosi 95 proc. To spowodowało najwyższy od 8 lat wskaźnik zachorowań na odrę. Najwięcej przypadków zarażenia się tą chorobą odnotowano na Ukrainie. Lekarze nie mają wątpliwości, że odra może dotrzeć również do Polski. W pierwszej połowie tego roku zachorowało u nas ok. 100 osób, głównie obcokrajowców.

- W Pabianicach i powiecie pabianickich w ciągu ostatniego roku nie odnotowano zachorowania na odrę – pociesza pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach.

Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Jakie są jej objawy? Gorączka, ból gardła, osłabienie i czerwona wysypka o grudkowatym charakterze. Leczenie polega na zbijaniu gorączki i nawadnianiu organizmu. Niedoleczenie odry może prowadzić do ciężkich powikłań (np. zapalenia płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego, mózgu), a nawet śmierci. Szczepienie na odrę jest obowiązkowe. Co grozi rodzicom, którzy nie wykonują obowiązkowych szczepień? Sanepid zbiera dokumentację na ten temat i przekazuje sprawę do sądu. Sąd decyduje o wysokości grzywny.