50 minut jedzie tramwaj z pętli na ulicy Wiejskiej do placu Niepodległości w Łodzi. Pociąg z Dworca PKP Pabianice jedzie 20 minut do Dworca Kaliskiego, jednak teraz częściej niż na pociąg trafimy na autobus zastępczy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który jedzie blisko 40 minut. Busy zmierzające zazwyczaj z osiedla Bugaj do Centrum Łodzi (Kościuszki – Radwańska) docierają tam w 32 minuty.

Z Bugaju do Łodzi busem

Teraz w Pabianicach pracuje aż pięciu przewoźników, którzy busami, przewiozą nas z Pabianic do Łodzi. Aż trudno uwierzyć, ale W godzinach szczytu kursują nawet cztery połączenia na godzinę!

Linie Adama Giercarza jeżdżą już od lat, z odległego dla innych środków komunikacji miejskiej - osiedla Bugaj. Wyruszają one z pętli Waltera Jankego już o 5.45. Kolejne kursy odbywają w częstotliwości co dwie godziny – następy odjeżdża o 7.45, kolejny 9.45 itd. Jadą one trasą przez ul. „Waltera” Jankego, Nawrockiego, Grota-Roweckiego, Kilińskiego, Św. Jana, Partyzancką, następnie przez Ksawerów, w Łodzi przez Pabianicką, al. Politechniki i tam kończą swoją trasę na postoju busów na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Radwańskiej. Na miejscu pierwszy kurs jest o 6.17.

Dwugodzinną przerwę pomiędzy kursowaniem zapewnia inna firma przewozowa MS Kris. Rusza ona w taką samą trasę o godzinie 6.15 i tak samo jak poprzednia linia, częstotliwość ich kursowania wynosi 2 godziny. Ten przewoźnik obsługuje również inną trasę, która rozpoczyna się pod pabianickim szpitalem i tam dalej przez ulice Jana Pawła II, Śniadeckiego, Moniuszki, Konopnicką, Zamkową, Sikorskiego, jedzie do Łodzi. W tym przypadku autobusy ruszają z pod szpitala o 6.25 i kursują co dwie godziny.

- Przewagą busów jest to, że w szybszym czasie dojeżdżamy do samego centrum Łodzi. Tramwaj zatrzymuje się na pl. Niepodległości, a my prawie przy przystanku Piotrkowska Centrum i to prawie 20 minut szybciej. – zachęca Krzysztof Giercarz.

Dodatkowo busami możemy przemieścić również z Łodzi do Pabianic. Obaj przewoźnicy wracają z centrum tą samą trasą w odstępie godzinnym.

Do Łodzi możemy dostać się również busami, które jadą z Bełchatowa. Jedną z nich jest Dyliżans-Bus, który dziennie wykonuje 12 kursów przez Pabianice, jadąc ulicą Jutrzkowicką, Kilińskiego, Partyzancką i dalej przez Ksawerów do Łodzi. Równolegle z Bełchatowa jedzie również Sebastian Szubert Przewóz Osób. Razem obie linie kursują blisko dwa razy na godzinę.

Ważnym przewoźnikiem jest PKS Bełchatów. Jako jedyna linia, która przewozi nas nie tylko w tygodniu, ale również w weekendy.

Jeden przystanek dla wszystkich

Przystanek Kilińskiego – Straż Pożarna, jest kluczowym miejscem w przewozie busami. To tutaj zatrzymuje się każdy autobus jadący do Łodzi. O godzinie 7.00 rano jest to 5 busów, które średnio co 10 minut podjeżdżają pod przystanek zabierając nas do Łodzi. Podobnie sytuacja wygląda o godzinie 10.00. O innych porach częstotliwość już się zmniejsza. Popołudniu jest to średnio 3-4 razy na godzinę, a wieczorem 2 razy.

Ile kosztuje?

Przejazd busem z Łodzi do Pabianic i Pabianic do Łodzi kosztuje 5 zł.

Kiedyś było więcej

W tym momencie kursy Adama i Krzysztofa Giercarza są jedynymi, które pozostały na pabianickim rynku. W ciągu ostatnich 4 lat z kursowania zrezygnowały 4 prywatne firmy, PolskiExpress. Z prowadzenia tej trasy zrezygnował również PKS Łódź, który ze względu na popularność tej trasy, niegdyś puszczał pełnowymiarowe, a nawet przegubowe busy.

- Powoli przestaje się to opłacać. Teraz kiedy firmy same ludzi dowożą do pracy przestano z tego korzystać. Dodatkowo nie wygramy cenowo z większymi przewoźnikami. – narzeka Krzysztof Giercarz.

MZK do Łodzi?

Rok temu powstał pomysł, aby stworzyć linię autobusową, która miała prowadzić od osiedla Bugaj do placu Niepodległości. Już wtedy Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dała „zielone światło” dla tego projektu.

Zobacz: Pojedziemy z Bugaju do Łodzi? Zdanowska powiedziała "tak"

Na razie jednak temat autobusu do Łodzi został zawieszony. Dla włodarzy priorytetem w tej chwili jest tramwaj.