Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że środek ma wysokie właściwości toksyczne i dużą siłę działania. Ten sprzedawany w Łodzi miał postać szarego proszku, ale może również być produkowany jako tabletki, susz do palenia, liquid do e-papierosa oraz aerozol do nosa. Jest 60 razy mocniejszy niż morfina (zamiennik heroiny). Jego zażycie już po kilkunastu sekundach może doprowadzić do śmierci.

W województwie łódzkim nie ma jeszcze zgłoszeń o zażyciu tego środka. Policja nie ujawnia szczegółów w sprawie śledztwa, ale wstępne badania laboratoryjne wykazały, że dotychczas tego typu substancja nie była w Polsce znana.

GIS informuje, że osoba pod wpływem opioidów jest zwykle „splątana" i podsypiająca oraz ma zaburzenia świadomości. Nie te objawy są jednak najbardziej niebezpieczne. Etazen „wyłącza” w mózgu ośrodek oddechowy, który jest zablokowany dopóki substancja nie przestanie działać, a trwa to kilka godzin. Niedotlenienie w ciągu czterech minut powoduje zatrzymanie krążenia i zgon.

Jeżeli spotkamy osobę pod wpływem etazenu, w pierwszej kolejności powinniśmy udrożnić jej drogi oddechowe, ułożyć w pozycji bezpiecznej i wezwać pogotowie.
Ratownicy medyczni powinni zabezpieczyć funkcję oddechową i bezzwłocznie podać specyficzną odtrutkę (nalokson), a potem przewieźć pacjenta do najbliższego szpitala.
Poza upośledzeniem pracy dróg oddechowych narkotyk ogranicza wydolność serca.

Może zmieniać skład i stężenie. Osoby sięgające po niego mogą nie być świadome, jaką substancję przyjmują. Znacząco utrudnia to lub wręcz uniemożliwia udzielenie im pomocy medycznej.