Na ok. 2 miesiące część MOSiR-u będzie wyłączona z użytkowania. Stała się placem budowy. Wjechały tam koparki i wywrotka.

- Zaczynamy od rozebrania starych schodów po stronie wschodniej boiska oraz wiat dla zawodników i istniejącego ogrodzenia starej bieżni – mówi Marcin Kulaszewicz, kierownik budowy firmy Gardenia Sport.

W następnym etapie zostanie usunięta warstwa mączki ceglastej, która do tej pory pokrywała bieżnię. Będzie usunięta wraz z podbudową. Wtedy teren będzie już gotowy do budowy nowej nawierzchni poliuretanowej typu SANDWICH.

- Pogoda nie będzie nam przeszkadzać w pracach ziemnych i przygotowawczych. Ważne jest trafić w okno pogodowe w momencie samego nałożenia nawierzchni syntetycznej – informuje kierownik budowy.

400-metrowa bieżnia będzie posiadała 6 torów, a na prostej 8 torów do konkurencji w biegu na 100 metrów oraz 110 metrów przez płotki. Na zakolu północnym wykonany zostanie rów z wodą do biegów z przeszkodami.

- Budujemy też system odprowadzania wody deszczowej i oświetlenie – dodaje Marcin Kulaszewicz.

Zakres projektu obejmuje także instalację zraszania płyty głównej boiska oraz montaż nowego ogrodzenia wokół bieżni.

Miasto buduje obiekt w formule „Zaprojektuj i Wybuduj”, gdzie w ramach zadania zaprojektuj wykonawca opracował niezbędną do realizacji przedsięwzięcia dokumentację projektowo-kosztorysową wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych umożliwiających realizację prac budowlano–instalacyjnych. W ramach zadania wybuduj będą prowadzone prace budowlane na podstawie opracowanej dokumentacji.

Na oba zadania wykonawca ma 180 dni od momentu podpisania umowy, czyli od dnia 13 kwietnia 2021 r.

- Okres projektowania i uzyskania pozwoleń już za nami. Wykonawca jest już na obiekcie. W połowie października, zgodnie z umową powinniśmy mieć nową bieżnię – mówi Piotr Adamski, dyrektor MOSiR-u.

24 sierpnia podpisano protokół przekazania terenu i placu budowy.

- Plac budowy został oznakowany i zabezpieczony. Wstęp na teren jest zabroniony – mówi Tomasz Giedrojć, kierownik obiektu. - Drużyny korzystające z boiska głównego chwilowo będą musiały przenieść się na pozostałe dwa boiska.

- Wspólnie z prezesem Włókniarza Pabianice jesteśmy na etapie opracowywania nowego harmonogramu treningów grup piłkarskich z klubu – dodaje Tomasz Giedrojć.

Na zadanie pod nazwą „Poprawa infrastruktury rekreacyjno-sportowej-technicznej na terenie miasta Pabianic – budowa areny lekkoatletycznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” urzędnicy przeznaczyli 4.052.956,24 zł.