- Od wielu lat jako dyrektor gimnazjum walczyłem o uczniów, którzy ukończyli gimnazjum z językiem niemieckim - informuje Włodzimierz Stanek, dyrektor Gimnazjum nr 3. - Do tej pory uczniom tym zamykano drogę do liceum, ponieważ w każdym profilu język niemiecki nauczany był znowu od podstaw, a angielski - na poziomie zaawansowanym.

Ci, którzy się jednak decydowali, skazani byli na solidne i kosztowne korepetycje z angielskiego, aby próbować nadrobić 6 lat nauki języka. Oczywiście nie było to możliwe. Rodzice płakali i płacili. Natomiast 6 lat nauki języka niemieckiego uczniowie mogli spisać na straty, bo znowu zaczynali się go uczyć od początku.
Tak sytuacja wyglądała od 1999 roku, czyli od momentu powstania gimnazjów.

- Po moje interwencji jako radnego na komisji oświaty i na sesji (o czym pisała prasa) coś w sprawie drgnęło. Po telefonicznej rozmowie z dyrektorem II LO otrzymałem zapewnienie, że od roku szkolnego 2011/2012 sytuacja się zmieni - dodaje Stanek.

Uczniowie niemieckojęzyczni będą wreszcie mogli wybrać dowolny profil klasy w II LO i kontynuować naukę języka niemieckiego, a angielski zacząć od początku. W tym roku szkolnym dotyczyć to będzie około 75 uczniów.

- Z moich badań wynika, że około 25 - 30 osób będzie chciało kontynuować naukę w II LO - dodaje dyrektor.

Stanek jest radnym powiatowym dopiero od listopada.