Ze wstępnych wyników z poszczególnych komisji wyborczych w Pabianicach wynika, że wieloletni starosta naszego powiatu może zostać senatorem.

Krzysztof Habura (16.664) ma tu przewagę nad Maciejem Łuczakiem (12.285)  głosów. Jakub Filipowicz ze Zgierza dostał u nas 4.323 głosy.

Zobacz też: W Pabianicach wygrał PiS

Kto będzie naszym starostą, gdy Habura przejdzie do Senatu?

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników, starosta będzie musiał oficjalnie złożyć rezygnację.

-  Procedury są takie same, jak w przypadku pierwotnego wyboru starosty. Będzie musiała zebrać się Rada Powiatu i wybrać nowego starostę – tłumaczy Joanna Kupś, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Jeśli senator Maciej Łuczak nie zostanie ponownie wybrany do Senatu, to może wrócić do pracy. Skończy się jego urlop na stanowisku wiceprezydenta Pabianic.

- To już zależy od jego decyzji. Formalnie będzie miał 7 dni na złożenie deklaracji, czy wraca do pracy – mówi Paweł Rózga, sekretarz miasta.

Przy tym jednak warto zaznaczyć, że to nadal prezydent decyduje z kim chce współpracować. Oznacza to, że w każdej chwili ma prawo odwołać ze stanowiska swojego zastępcę.

Okręg nr 26 obejmuje powiaty: łaski, pabianicki, zgierski. Oznacza to, że kluczowe w rozstrzygnięciu, kto zostanie senatorem, będą wyniki z tych powiatów razem.

Wyniki z 191 (na 231) komisji wyborczych okręgu nr 26 (Sieradz) wskazują, że większe szanse do Senatu ma Maciej Łuczak. Do godziny 11.30 dane wskazują, że dostał w tych komisjach 60.190 głósów, a Habura - 58.088.

Ile zarobi nowy senator?

Wynagrodzenie wynosi 9.892,30 zł brutto (może zostać obniżone ze względu na jakość pełnienia obowiązków). Do tego dochodzi dieta, tj. 2.473,08 zł. Do tego dochodzą dodatki i przywileje, uzależnione od pełnionej funkcji oraz ryczałt na prowadzenie biura. Na koniec kadencji przysługuje również odprawa parlamentarna.