Archeolodzy pracujący na Zamkowej dokonali kolejnego odkrycia. Pierwszym był cmentarz z ok. 100 mogiłami na Warszawskiej w pobliżu kościoła św. Floriana. We wtorek obok Prząśniczek - budynku byłej dyrekcji Pamotexu - odkryli drewnianą drogę.

– Odkryliśmy drogę wyłożoną drewnianymi balami - ujawnia Przemysła Muzolf, archeolog nadzorujący prace na torowisku tramwajowym.

Na długości około 20 metrów odkryto relikty drogi wymoszczonej dranicami. Szerokość drogi wówczas wynosiła około 4 metrów i została ona wykonana z dranic o szerokości około 25 cm oraz kamieni i gałęzi.

Odkopano fragmenty starej drogi zbudowanej przed wiekami

– Pochodzą z przełomu XIX i XX wieku – dodaje archeolog.

Zdaniem archeologów droga funkcjonowała do przełomu XIX/XX wieku kiedy to ułożono na ulicy bruk kamienny i wybudowano linię tramwajową. Poza wymoszczeniem drogi znaleziono monety i fragmenty ceramiki z XVIII/XIX wieku.

Nowe znalezisko na ul. Zamkowej

Prace archeologiczne w tym rejonie rozpoczęły się 26 października i nie wiadomo kiedy się zakończą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod obecnie eksplorowaną warstwą drogi pojawią się kolejne warstwy pochodzące z poprzednich okresów.
Z przeprowadzonych badań archeologicznych zostanie wykonana dokumentacja. Wykonawca zaznacza, że obecne znalezisko nie było wskazane w żadnej dokumentacji.