Zakończono modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w pabianickim szpitalu. SOR wygląda teraz jak marzenie lekarza i pacjenta. Prawie trzy lata temu Pabianickie Centrum Medyczne dostało dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na tę modernizację oraz budowę lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Przeszliśmy pozytywnie odbiory sanepidu, straży pożarnej, a także nadzoru budowlanego. Gotowe jest też lądowisko dla helikopterów LPR - informuje Adam Marczak, dyrektor administracyjno - techniczny w PCM. - Zamontowaliśmy najważniejsze urządzenia, możemy wstawiać łóżka. Sprawdziliśmy systemy komputerowe. Myślę, że będziemy przeprowadzać SOR z piętra na przełomie października i listopada. Czekamy na decyzję władz spółki.

Dziś mieliśmy okazję zobaczyć nowe wnętrza i nowe sprzęty. Oddział jest bardzo funkcjonalny. Świeże, pachnące nowością, przestronne wnętrza, nowoczesny sprzęt diagnostyczny, sale obserwacji, zabiegowe, gipsownia wreszcie komputerowy system monitorowania pacjentów - jak w prywatnej klinice.

Radości i dumy z oddziału nie krył doktor Lechosław Dorożała, szef SOR-u i dyrektor do spraw medycznych PCM. Z przyjemnością doktor oprowadzał dziennikarzy po swym „nowym królestwie” i objaśniał jak będzie działać SOR w nowych warunkach. Doktor zdradził nam, że tak oto spełniło się jego marzenie. Ale ma już następne. Jest nim tomograf komputerowy. Na oddziale pracuje aparat rtg (pacjentów już nie trzeba wozić na piętro, by zrobić im prześwietlenie).

Wartość prac i wyposażenia SOR-u to 7 milionów 318 tysięcy 478 zł. Dofinansowanie - 5,8 mln zł. Prace modernizacyjne na oddziale kosztowały ponad 4,3 mln zł, budowa lądowiska – ponad milion zł, zakup sprzętu medycznego,dostawa i montaż aparatury (57 sztuk) - prawie 900 tysięcy zł. Spółka PCM we włąsnym zakresie opracowała dokumentację techniczną modernizacji SOR-u i lądowiska, zrobiła analizę kosztów i korzyści i zapewniła usługi nadzoru inwestorskiego. Po stronie PCM był też zakup mebli, oraz nowych drzew - za drzewa wycięte pod lądowisko.