79. drużyna harcerska im. 15. P.P. „Wilków” po raz pierwszy osobiście odebrała od harcerzy słowackich betlejemskie światełko pokoju. Do Zakopanego pojechało 4 harcerzy z Pabianic.

- Odebrali je o północy w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem podczas mszy św. - informował w nocy Arkadiusz Bujacz, naczelnik z Urzędu Miejskiego.

Pabianicka drużyna odebrała światełko z Betlejem. Dziś na Jarmarku Świątecznym będzie się nim dzielić z pabianiczanami.

Równo o północy rozpoczęła się msza św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Świątynia zapełniła się harcerzami z całej Polski. Było ich aż 2.500. Wtedy z rąk skautów słowackich nasi harcerze wzięli Betlejemskie Światło Pokoju.

Przez całą noc światełko jechało do Pabianic. Harcerze pojechali służbowym autem z Urzędu Miejskiego. Razem z nimi pojechał Arkadiusz Bujacz i wiceprezydent Grzegorz Mackiewicz.

- Nasi harcerze nigdy bezpośrednio od słowackich skautów nie odbierali światełka betlejemskiego. Jedyny problem był w transporcie, więc zawieźliśmy ich do Zakopanego i w nocy wróciliśmy do Pabianic - informuje Mackiewicz.

Światełko betlejemskie jest w Pabianicach od godz. 6.00.

 

Betlejemskie Światło Pokoju - coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Jak podaje Wikipedia, akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu. W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach.