Wprowadzono nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Ograniczono handel. Dotyczy to wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanaych, które zostały zamknięte. Mogą funkcjonować hurtownie budowlane.

W placówkach handlowych i innych punktach wprowadzono większe restrykcje. Teraz będzie mogła w nich przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych (dotyczy to sklepów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych).Takie same ograniczenia będą obowiązywać w miejscach kultu religijnie. W kościołach podczas mszy zmienią się więc limity osób.

- Cały czas obowiązuje odstęp półtora metra i noszenie maseczki – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Na 2 tygodnie zamknięte będą również salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Nie będą działać przedszkola i żłobki.

- Opieka ma być zapewniona jedynie nad dziećmi, których rodzice zaangażowani są w walkę z Covid-19. Rodzice będą mogli korzystać nadal z zasiłku opiekuńczego – powiedział Niedzielski.

Do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych będzie ograniczona tylko do sportu zawodowego.

Trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia jesienią. Będzie większa liczba zachorowań i hospitalizacji – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dlatego wprowdzone są drastyczne ograniczenia. Nie zdecydowano się jednak na całkowity lockdown. Nie ma zakazu przemieszczania się. Są tylko apele.

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Musimy zrobić wszystko żeby uniknąć takiego scenariusza. To nie sprzęt i łóżka są problemem, tylko dostępność lekarzy, pielęgniarek i służb medycznych – mówił Mateusz Morawicki, premier RP. - Dlatego apelujemy, aby w święta spotykać się tylko w bliskim gronie rodzinnym.

Nowe obostrzenia ogłoszone podczas konferencji premiera i ministra zdrowia będą obowiązywały tydzień przed świętami i tydzień po świętach, czyli od 27 marca do 9 kwietnia.

- Wszystkie trudne decyzje są w tym momencie konieczne, aby opanować tą trzecią falę – dodaje premier. - Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest w tym momencie konieczne – dodał premier.