13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. PKW przypomina, że cisza wyborcza będzie obowiązywać na terenie całego kraju i w internecie. Zaczęła się w piątek 11 października o północy.

Pod żadnym pozorem nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Oznacza to zakaz zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień i rozpowszechniania materiałów wyborczych.

Banery, które zostały już zawieszone mogą wisieć. Nie można doklejać nowych.

Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. W trakcie jej obowiązywania nie możemy zakładać grup, wydarzeń i stron kampanii i kandydatów. Nie możemy także wyrażać w komentarzach stronniczych opinii na temat osób startujących w wyborach. Zakazane jest udostępnianie sugestywnych zdjęć faktów i dokumentów. Nie można publikować nieoficjalnych sondaży przedwyborczych i tych przeprowadzanych w trakcie głosowania.

Za naruszenie ciszy wyborczej grożą kary finansowe. Mogą wynieść od 20 zł do 5.000 zł. W przypadku opublikowania nieoficjalnych wyników sondaży w trakcie trwania ciszy, grzywna może wynieść od 500 tys. zł do1 mln zł.